Trwa ładowanie...
d44wxh4
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Wystawa "Witkacy i jego kobiety" w Muzeum Historii Katowic

Fascynował, uwodził i ranił kobiety - biografowie Stanisława Ignacego Witkiewicza doliczyli się blisko 80 pań, które adorował. W czwartek w Muzeum Historii Katowic zostanie otwarta wystawa pt. "Witkacy i kobiety. Nienasycenie".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wystawa "Witkacy i jego kobiety" w Muzeum Historii Katowic
(Facebook, Fot: Muzeum Historii Katowic)
d44wxh4

Autorka wystawy Natalia Kruszyna zgromadziła 103 prace autorstwa wybitnego artysty oraz ok. 50 fotografii jego autorstwa lub przez niego inspirowanych, a wykonanych przez osoby z jego otoczenia.

Ekspozycję podzielono na kilka części, zatytułowanych: "Przyjaźń", "Fantazja", "Zmysły", "Fatum", "Ironia". Przedstawia nie tylko miłości Witkacego, ale również kobiety z jego rodziny - przede wszystkim ukochaną matkę Marię Witkiewiczową, ale też przyjaciółki, czy inne kobiety, które portretował ze szczególnych powodów.

- Czy chorował na kobiety? Może. Lista jego fascynacji jest wciąż niezamknięta, ostatnie obliczenia mówią o blisko 80. Prezentowały podobny typ urody. Na pewno fascynowały go duże oczy, duże usta, taka wyrazista twarz. Preferował blondynki, chociaż Żydówki również bardzo go pociągały - podkreśla Natalia Kruszyna.

d44wxh4

- Witkacy był na pewno osobą trudną, wręcz toksyczną, ale był też przystojnym, postawnym mężczyzną, bardzo inteligentnym, przenikliwym, znakomitym psychologiem, więc kiedy chciał, potrafił każdego omotać. Nie tylko kobiety, ale i mężczyzn, bo są znane przypadki, gdy ktoś będący jego zaciekłym wrogiem po spotkaniu z nim stawał się jego dozgonnym przyjacielem - dodała.

Prace przedstawione na wystawie pochodzą z 12 polskich muzeów oraz Biblioteki Narodowej w Warszawie i Jagiellońskiej w Krakowie. - Wiele z nich jest niezwykle rzadko pokazywanych - zaznaczyła kuratorka.

Wystawa wpisuje się w obchody ogłoszonego przez Senat RP Roku Witkiewiczów w 130. rocznicę urodzin Stanisława Ignacego Witkiewicza (1885-1939) oraz w 100. rocznicę śmierci jego ojca Stanisława Witkiewicza (1851-1915).

- Na pewno Witkacy jest kwintesencją okresu XX-lecia międzywojennego, elit XX-lecia. Mówiąc o nim, mówimy na pewno o historii Polski, a może i Europy w XX-leciu międzywojennym - podkreśliła Natalia Kruszyna.

d44wxh4

Stanisław Ignacy Witkiewicz w ciągu 54 lat swojego życia namalował ponad 3 tys. portretów, kilkadziesiąt kompozycji olejnych, tworzył lub inspirował powstanie tysięcy fotografii, napisał 4 powieści, kilkadziesiąt dramatów, kilkaset tekstów polemiczno-krytycznych, opracował własną teorię sztuki oraz system filozoficzny.

Przyjaźnił się lub współpracował z czołowymi postaciami polskiej i europejskiej kultury. Brał udział w walkach I wojny światowej, był świadkiem wybuchu rewolucji październikowej w Rosji. U progu II wojny światowej na wieść o wkroczeniu wojsk Związku Radzieckiego do Polski popełnił samobójstwo.

Wystawę w Muzeum Historii Katowic można oglądać do 30 sierpnia.

d44wxh4

Podziel się opinią

Share

d44wxh4

d44wxh4
Więcej tematów