Trwa ładowanie...
d3dode1
12-12-2006 11:03

Wystawa w Muzeum Lalek w Pilźnie. Lalki z bajek La Fontaine

10 scen z bajek francuskiego pisarza Jeana de La Fontaine'a, z ręcznie wykonanymi lalkami przedstawiającymi bohaterów tych utworów, zaprezentowano na wystawie "Bracia mniejsi" w Muzeum Lalek w Pilźnie (Podkarpackie).

d3dode1
d3dode1

Zofia Gągała-Bohaczyk, dyrektor Muzeum Lalek przy pracowni artystycznej w Pilźnie, gdzie wykonano lalki, wyjaśniła, że tytuł wystawy jest nawiązaniem do życia i filozofii św. Franciszka z Asyżu, który w zwierzętach widział braci człowieka. Tymczasem właśnie zwierzęta - obdarzone ludzkimi cechami - są bohaterami bajek La Fontaine'a.

Przywary, o których pisze La Fontaine w swoich bajkach, opisał już Ezop, a o podobnych cechach mówi też Biblia. I my jesteśmy tacy sami. Okazuje się jednak, że stykając się z morałami La Fontaine'a, i to niezależnie od języka, narodowości czy miejsca na globie, uważamy, że te oczywiste prawdy dotyczą innych, a nie nas - zauważyła Gągała-Bohaczyk.

Bajki na pilźniejskiej wystawie przedstawione są w przestrzennej formie teatrzyków marionetkowych. Scenografią są otwarte olbrzymie książki, które symbolizują księgę życia. Z tych książek "wychodzą" do widza lalki zwierząt, przedstawiające bohaterów bajek La Fontaine'a.

Do zorganizowania wystawy bajek przygotowano około 20 półmetrowej wysokości lalek.

d3dode1

Obok scen z bajek pokazano też oryginalne teatrzyki francuskie z przełomu XIX i XX wieku. Są to drewniane lub kartonowe niewielkie konstrukcje (np. daszek z bocznymi ściankami lub okienko), z kurtynami, sceną dla grających w nich lalek, oświetleniem. Teatrzyki te były ustawiane na podwyższeniu, np. na stole zasłoniętym suknem, za którym mogli się ukryć aktorzy poruszający lalkami.

Na wystawie znalazł się m.in. popularny do dziś we Francji teatrzyk typu Guignol - z pacynkami, oraz teatrzyk wykonany w 1900 roku w okolicach miejscowości Epinal, w którym występują 20- centymetrowe, tekturowe lalki, nie namalowane, lecz drukowane specjalną metodą. Nie zabrakło też bardzo popularnych w tym czasie we Francji teatrów cieni z lalkami papierowymi. Wraz z nimi zaprezentowano też odnalezione podczas renowacjiátych teatrzyków fragmenty dokumentów z końca XIX wieku, którymi podklejone były figury.

Wystawa potrwa do końca stycznia. Ekspozycja francuskich bajek i teatrzyków jest drugą z cyklu prezentującego różne kraje Europy. Organizatorzy do prezentacji przygotowują zawsze bajki jednego autora. Były już bajki duńskie - Hansa Christiana Andersena. W przygotowaniu są bajki niemieckie - braci Grimm.

d3dode1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dode1
Więcej tematów