Trwa ładowanie...
dpm2lc4
galeria
05-12-2001 21:33

Wystawa rzeźb prof. Gustawa Zemły w ASP

Wystawę prac rzeźbiarskich prof. Gustawa Zemły otwartą z okazji 70. rocznicy urodzin artysty można oglądać od czwartku w Galerii Aula w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

dpm2lc4
dpm2lc4

Na wystawie pokazano kilkanaście rzeźb, wykonanych z różnych materiałów, takich jak glina, terakota, aluminium, marmur. Kompozycje są najczęściej figuralne o czytelnej symbolice. Gustaw Zemła urodził się w 1931 roku i studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1958 roku uczy rzeźby na ASP.

Zemła jest jednym z najbardziej znanych współczesnych polskich rzeźbiarzy od prawie 50 lat, autorem pomników: Władysława Broniewskiego w Płocku, "Polegli Niepokonani" w Warszawie, Jana Pawła II w Mistrzejowicach oraz Bitwy o Monte Cassino. Ostatnią realizacją prof. Zemły jest odsłonięty w 2000 roku pomnik Henryka Sienkiewicza w Warszawie.

Prace Zemły znajdują się w zbiorach w Warszawie, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Kopenhadze, Meksyku, Berlinie, Moskwie i innych miastach. Rzeźby Zemły prezentowane były na wielu zagranicznych wystawach indywidualnych w kraju i za granicą oraz brały udział w najważniejszych zagranicznych pokazach polskiej sztuki.

Wystawa potrwa do 10 stycznia 2002 roku. (aka)

dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj