PolskaWystawa plakatów do filmów Romana Polańskiego od czwartku w Krakowie

Wystawa plakatów do filmów Romana Polańskiego od czwartku w Krakowie

Ponad 200 plakatów do filmów Romana Polańskiego zostanie zaprezentowanych na wystawie "Filmy Romana Polańskiego w światowym plakacie filmowym" w Pałacu Sztuki w Krakowie. Przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa zostanie otwarta w czwartek i potrwa do końca sierpnia.

Serdecznie zapraszamy 16 lipca o godz.17.45 do Górnego Pałacu Sztuki !!!

Od 14 września wystawa prezentowana będzie w Muzeum Miasta Gdyni - w ramach 40. edycji Festiwalu Filmowego (14-19 września). W Gdyni wystawę będzie można oglądać do 15 listopada.

- Możemy z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że posiadamy największą na świecie kolekcję plakatów do filmów Romana Polańskiego. Od 5 lat gromadzimy i powiększamy nasze zbiory, które liczą już ponad 500 plakatów pochodzących z ponad 30 krajów. W Polsce ukazało się ok. 30 plakatów do filmów Polańskiego - powiedziała współkuratorka wystawy Krystyna Zamysłowska.

Przypomniała, że 5 lat temu w Pałacu Sztuki prezentowana była wystawa "Roman Polański. Aktor. Reżyser", która cieszyła się potem ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. - Ponieważ plakaty stanowiły wtedy uzupełnienie ekspozycji, stwierdziliśmy, że trzeba poszukać po całym świecie tych plakatów, zebrać je i pokazać. Mamy nadzieję, że ta wystawa, która po Krakowie będzie prezentowana w Gdyni i Łodzi, też będzie cieszyła się takim zainteresowaniem. Dopytują się już o nią partnerzy zagraniczni, ale rozmowy jeszcze trwają - powiedziała Krystyna Zamysłowska.

Wystawa zostanie zaprezentowana na początku w Krakowie z powodu związków Romana Polańskiego z tym miastem.

W Pałacu Sztuki Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych pokazanych zostanie ponad 200 plakatów do filmów fabularnych Romana Polańskiego, począwszy od "Noża w wodzie" (1961) po "Wenus w futrze" (2013). W ten sposób wystawa stanowi jednocześnie prezentację dorobku reżysera, jak i sztuki plakatu. Pokazuje także ogromną popularność Romana Polańskiego oraz jego filmów na świecie.

Zdaniem twórców na szczególną uwagę zasługują unikatowe wielkoformatowe plakaty (3,2 x 4 m) z Japonii, Argentyny, Brazylii, Izraela, Australii, USA, Meksyku i Francji, namalowane przez wybitnych artystów lub sygnowane przez najlepsze agencje artystyczne.

Na wystawie będzie można oglądać prace znakomitych zagranicznych grafików, m.in. Rene Ferracciego, Jean Michela Folona, Clementa Hurela, Bernarda Bernhardta, Petera Strausfelda. Są również plakaty fotograficzne, ze zdjęciami wybitnego artysty fotografika Guy Ferrandisa, współpracującego z Romanem Polańskim od 2002 roku.

Wśród prezentowanych plakatów znajdą się także prace wybitnych polskich grafików, m.in. współtwórcy polskiej szkoły plakatu Jana Lenicy, który oprócz plakatu do "Noża w wodzie" opracował identyfikację graficzną do filmów: "Matnia" i "Wstręt". Prezentowane będą także prace Andrzeja Dąbrowskiego, Leszka Hołdanowicza, Rosława Szaybo, Wiesława Wałkuskiego, Andrzeja Klimowskiego oraz Andrzeja Pągowskiego.

Wystawie towarzyszy polsko-angielski katalog, w którym zawarto ponad 400 najlepszych i najciekawszych plakatów.

Jest to trzecia wystawa przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, prezentująca plakaty z całego świata do filmów polskich reżyserów. Na poprzednich prezentowano plakaty do filmów Krzysztofa Kieślowskiego i Andrzeja Wajdy.

Jak powiedziała w czerwcu dyrektor Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska, zachętą do zorganizowania wystawy była opinia samego Polańskiego po wystawie "Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym". - W liście skierowanym do Muzeum Kinematografii Polański napisał m.in., że to interesujący sposób pokazywania pracy filmowca - mówiła.

Kuratorami wystawy są: Krystyna Zamysłowska i Piotr Kulesza. Honorowy patronat nad nią objął Andrzej Wajda.

Głównymi partnerami projektu są: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Telewizja Kino Polska, Stowarzyszenie KinoArt. Wystawa została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)