Wystawa "Nowe tendencje w malarstwie polskim"
25 wybitnych malarzy współczesnych
prezentuje swe prace w ramach wystawy "Nowe tendencje w
malarstwie polskim", otwartej w Bydgoszczy. Ekspozycja
jest początkiem cyklu prezentującego stan polskiej sztuki.
Ideą wystawy jest uwypuklenie zjawisk i tendencji najbardziej znaczących dla stanu współczesnego malarstwa. Pierwszy pokaz ma przede wszystkim stanowić próbę określenia jego statusu na progu XXI wieku, w kontekście europejskim i globalnym - powiedziała Beata Kaźmierczak, kurator i koordynator projektu w bydgoskiej Galerii Miejskiej "bwa".
Ekspozycja prezentuje dokonania młodych, ale uznanych polskich malarzy, takich jak m.in.: Wilhelm Sasnal, Marcin Maciejowski, Rafał Bujnowski, Paweł Książek czy Krzysztof Skarbek, twórców, których dzieła są pokazywane i kupowane na całym świecie. Nie zabrakło także przedstawicieli starszych pokoleń, znanych i uznanych od lat, np. Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki czy Leona Tarasewicza.
To oni kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu wywarli ogromny wpływ na polskie malarstwo, a ich następcy, świadomie czy nie, w pewnym sensie ukształtowali swoje postawy także w oparciu o ich dzieła. Aby jednak nie mnożyć nazwisk i nie rozwlekać wystawy, również ze względów lokalowych, wprowadziliśmy pewną cezurę - prezentujemy wyłącznie obrazy żyjących twórców- zaznaczył Wacław Kuczma, dyrektor Galerii Miejskiej "bwa" w Bydgoszczy.
Wyboru nazwisk artystów zaproszonych do udziału w wystawie dokonała kapituła składająca się historyków sztuki, artystów i przedstawicieli galerii z różnych miast kraju. W ten sposób organizatorzy chcieli uniknąć posądzeń o stronniczość.
Chcemy udowodnić, że polskie malarstwo, polska sztuka ma swój styl, jest inna niż amerykańska czy chińska. Niezależnie od globalizacji i wszystkich jej konsekwencji - podkreślił Kuczma.
Otwarta w sobotę wystawa jest pierwszą odsłoną projektu, który ma mieć charakter cykliczny i odbywać się ma co pięć lat. W ramach ekspozycji odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem krytyków, artystów i dziennikarzy na temat kondycji i tendencji rozwojowych polskiego malarstwa współczesnego, a jej zapis znajdzie się w katalogu wystawy.
Ekspozycję można zwiedzać do 28 lutego.