Trwa ładowanie...
d4hfwmp
wystawa

Wystawa "Małe Formy Grafiki" w Łodzi

Miniatury graficzne autorstwa 304 artystów z 51 krajów oglądać można na pokonkursowej wystawie 11. Międzynarodowego Triennale "Małe Formy Grafiki Polska-Łódź'02", którą w czwartek otwarto w "Galerii Willa" w Łodzi.
Share
d4hfwmp

Prezentowane na wystawie prace nie przekraczają formatu 12 na 15 cm i powstały w latach 1999-2002. Wykonane są w różnych technikach graficznych. Są wśród nich m.in. akwaforty, akwatinty, litografie, linoryty, drzeworyty oraz grafiki komputerowe.

Twórcy prezentowanych prac znajdowali inspiracje w różnych tendencjach artystycznych. W pracach obecne są wątki abstrakcyjne, metafizyczne, ekspresyjne i symboliczne.

Charakterystyczną cechą większości prac jest rzetelność i precyzja wykonania. Artyści często łączą różne techniki, niekiedy wykorzystują specjalnie przygotowany papier.

d4hfwmp

Tradycyjnie już dziesięciu autorów najlepszych grafik wyróżniono Medalami Honorowymi. W tym roku wśród laureatów są twórcy z Polski, Szwecji, Ukrainy, Austrii, Węgier, Włoch i Japonii.

Liczny udział artystów japońskich sprawił, że tegorocznej edycji wystawy towarzyszyć będzie ekspozycja współczesnej grafiki japońskiej. Na ekspozycji w Ośrodku Propagandy Sztuki od piątku oglądać będzie można prace 140 artystów japońskich - w tym ponad 700 miniatur graficznych i 28 grafik wielkoformatowych podarowanych przez twórców.

"Małe Formy Grafiki", których pomysłodawcami byli bibliofile i graficy zrzeszeni w Łódzkim Towarzystwie Przyjaciół Książki, są organizowane od 1979 roku. Do 1993 roku odbywały się w cyklu dwuletnim, potem przerodziły się w triennale. Tradycją wystawy jest, że większość prezentujących tu swe dzieła artystów przekazuje prace organizatorowi. Dzięki temu w Łodzi powstała kolekcja ponad 7200 miniaturowych grafik.

Wystawa czynna będzie do 15 września. Towarzyszyć jej będą ekspozycje w kilku innych łódzkich galeriach, prezentujące m.in. prace Małgorzaty Żurakowskiej i Antoniego Starczewskiego.(miz)

d4hfwmp

Podziel się opinią

Share
d4hfwmp
d4hfwmp
Więcej tematów