Trwa ładowanie...
dfdraq2
17-09-2015 11:55

Wystawa malarstwa Adama Wsiołkowskiego i Marcina Kowalika

Wystawa "66/33" prac dwóch malarzy, reprezentujących dwa różne pokolenia twórców: Adama Wsiołkowskiego i Marcina Kowalika będzie prezentowana publiczności od czwartku w galerii Sztuki Współczesnej Stalowa na warszawskiej Pradze.

dfdraq2
dfdraq2

Esencjonalne i uderzające prostotą - tak bywają określane obrazy Adama Wsiołkowskiego. Struktury geometryczne i rozbudowany kolor tworzące abstrakcyjną przestrzeń malarską są charakterystyczne dla jego twórczości.

- Patrząc na obrazy Adama Wsiołkowskiego wiele się nauczyłem. Bardzo spodobało mi się to, że cały ten system, jaki buduje pomiędzy elementami obrazu, jest tak przejrzysty. Że wszystko daje się uzasadnić "malarskimi prawami fizyki" - mówi o pracach Wsiołkowskiego jego uczeń Marcin Kowalik, artysta, którego prace są również pokazywane na wystawie.

- Jeśli chodzi o kolor, Wsiołkowski posługuje się nim w dwojaki sposób. Z jednej strony odkrywa przed nami jakąś nową, wydawałoby się niemożliwą, malarską zależność kolorystyczną, z drugiej strony pokazuje nam, że ta relacja nie jest przypadkowa, że potrafi utrzymać ją w różnych wariacjach kolorystycznych, również negatywowych - zaznaczył.

Adam Wsiołkowski (ur. 1949 r.) uprawia malarstwo, rysunek i grafikę projektową. Jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1992 r. uzyskał tytuł profesora w latach 2008-2012 był rektorem macierzystej uczelni. W 1993 r. uzyskał nagrodę ministra kultury i sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne, a w 2012 r. nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego.

dfdraq2

Jest autorem cyklów malarskich "Matnia" (od 1972); "Zjawisko" (od 1974); "Miasto nieznane" (od 1979); "Autoportret" (od 1979); "Obecność" (od 1984); "Felek i ja" (od 2003).

Uczestniczył w około 200 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 50 wystaw indywidualnych, m.in. w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Berlinie, Nowym Jorku, Pradze, Paryżu, Norymberdze i Kijowie. Uzyskał około 20 nagród w konkursach malarstwa, rysunku i plakatu; w 1991 r. nagrodę ministra kultury i sztuki RP za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, a w roku 2012 nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego za wkład w rozwój wyższego szkolnictwa artystycznego.

Prace Wsiołkowskiego znajdują się w zbiorach wielu muzeów w kraju i zagranicą, m.in. w Muzeum Narodowym w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Kielcach; w The New York Public Library, Polish Institute of Arts&Sciences, The Kosciuszko Foundation w Nowym Jorku; w muzeum Mondriaanhuis w Amersfoort w Holandii; muzeum Fundación Antonio P,rez w Cuenca w Hiszpanii.

Marcin Kowalik na wystawie prezentuje m.in. niektóre prace z cyklu "Przestrzeń podróży", w którym w kręgu jego zainteresowań znalazły się przemyślenia człowieka podróżującego. Artysta opowiada nam o tym, co dzieje się w świadomości i wyobraźni podróżnika, jakie ma oczekiwania dotyczące celu podróży i jak postrzega rzeczywistość, która przemyka mu za oknem ("Wagon" 2006, "Przestrzeń podróży - kompilacja" 2012).

dfdraq2

Obecnie pracuje nad cyklem "Faza lustra". "Jest to podróż w głąb lustra. Elementy ze świata realnego odbijają się, jak i transformują wchodząc w jego przestrzeń. Za szybą lustra rozciąga się świat rozległy, zawiły i dziwny, który z zewnątrz zlewa/składa się nam w zwykłe odbicie" - opisują te prace organizatorzy wystawy.

- Marcin tworzy intrygujące obrazy, rozstrzygając w nich stawiane sobie malarskie problemy, penetrując z równą swobodą przestrzenie zarówno dawnej, jak i współczesnej sztuki. Obrazy te są zawsze "o czymś" niezależnie od tego, czy sytuują się w obszarze abstrakcji czy figuracji - charakteryzuje twórczość Kowalika jego profesor i "sąsiad z wystawy" - Adam Wsiołkowski

- Niezwykła wyobraźnia plastyczna autora, połączona z perfekcyjnym opanowaniem warsztatu, daje rezultat w postaci kompozycji malarskich, niosących zawsze jakieś przesłanie wyrażone w doskonałej formie, stanowiąc dowód na jakże słuszne i wciąż aktualne stwierdzenie, że "mądra sztuka nie musi być brzydka" - podkreślił.

dfdraq2

Marcin Kowalik (ur.1981 r.) pochodzi z Zamościa. Uprawia malarstwo oraz twórczość w zakresie instalacji, obiektu i performance'u. Działa, jako organizator, kurator i opiekun artystyczny. W latach 2001 - 2006 studiował na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego.

Uczestniczył w około 40 wystawach w Polsce i wielu krajach świata. Miał ponad 20 wystaw indywidualnych, m.in. w Hamburgu, Lipsku, Duesseldorfie, Dublinie, Warszawie, Zamościu i Krakowie (Muzeum Narodowe).

Stalowa jest galerią sztuki współczesnej, działającą na warszawskiej Pradze, przy ulicy Stalowej 26. Rozpoczęła działalność w maju 2013 r. wystawą pt. "Edward Dwurnik nad morzem".

dfdraq2

Głównym założeniem programowym Stalowej jest prezentacja najwybitniejszych młodych malarzy, zarówno już uznanych i nagradzanych w krajowych i międzynarodowych konkursach, jak i najmłodszych talentów - zaznaczają prowadzący galerię Krzysztof Fabijański i Krzysztof Stanisławski.

Stalowa przedstawia też dokonania klasyków polskiej sztuki, zwłaszcza klasyków najmłodszych, debiutujących w trudnych latach 80. XX w. Niegdyś młodych i "dzikich", dziś profesorów Akademii i wychowawców nowych pokoleń. Galeria promuje również mniej znanych, a niezwykle wartościowych artystów zagranicznych, zwłaszcza ze Wschodu.

Wernisaż wystawy "66/33 - Prof. Adam Wsiołkowski i Marcin Kowalik" - 16 września. Ekspozycja dostępna dla publiczności od czwartku.

dfdraq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfdraq2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj