PolskaWystawa "Każdy jest gdzieś obcym" w Łazienkach

Wystawa "Każdy jest gdzieś obcym" w Łazienkach

Wystawę "Każdy jest gdzieś obcym" można oglądać w Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach.
Ekspozycja jest poświęcona emigracji na kontynencie europejskim.

Wystawa "Każdy jest gdzieś obcym" w Łazienkach
Źródło zdjęć: © PAP

Wystawa dotyczy trzech aspektów tego zjawiska - migracji zarobkowej, emigracji na skutek działań wojennych i prześladowań religijnych.

Tytułowi "obcy", to ludzie, którzy - z rozmaitych powodów - musieli opuścić rodzinne strony. Wystawa przedstawia ślady emigrantów, reakcje na przybyszów i ich własne odczucia w nowym środowisku.

Jej inicjatorem jest Europejska Rada Muzeów Historycznych. W przygotowaniu projektu wzięło udział siedem europejskich muzeów historycznych - z Aten, Helsinek, Kopenhagi, Luksemburga, Amsterdamu, Berlina, pod kierownictwem Domu Historii w Bonn. Zrealizowana jest w ramach programu Unii Europejskiej Culture 2000. Od 2003 roku podróżuje po różnych krajach. W najbliższym czasie zawędruje do Wilna i Rygi. Była już w Berlinie, Amsterdamie, Helsinkach, Atenach i Kopenhadze. Każdy kraj dołącza nową treść do ekspozycji. Polska przekaże dokumenty dotyczące gen. Sikorskiego. Do tej pory wystawę obejrzało około 70 tysięcy zwiedzających.

Celem ekspozycji jest pokazanie, że problem obcości jest doświadczeniem, które jest częścią codzienności- powiedział podczas czwartkowego wernisażu twórca wystawy dr Hanno Sovade z Domu Historii w Bonn.

Eksponaty ukazują losy emigrantów z różnych części Europy na przestrzeni 2 tysięcy lat. Wśród prezentowanych przedmiotów są dokumenty, listy, zdjęcia, odzież, przedmioty codziennego użytku, gazety. Są także prezentacje multimedialne, np. fragmenty audycji radiowych. Zwiedzający mogą sobie też zrobić zdjęcie, które dołączy do wystawy, gdy powędruje ona do następnego muzeum. W ten sposób zwiedzający stanie się "obcym" w innym kraju.

Elementem łączącym przedstawiane przedmioty są kufry, w których przyjechały i są prezentowane przedmioty. Są one symbolem podróżowania, inności, zabierania własnych rzeczy - powiedziała kurator wystawy Katarzyna Szrot.

Twórcy wystawy zachęcają, by dorobek cywilizacji europejskiej postrzegać jako wynik ścierania się różnorodnych wpływów. Przesłaniem jest, by wobec "obcych" ludzi, którzy reprezentują inną kulturę, być tolerancyjnym. Jak podkreśliła Szrot, "sens wystawy oddaje hasło "Uczmy się traktować obcych tak, jak byśmy chcieli być traktowani my, będąc obcymi w innych krajach".

Organizatorem w Polsce jest Muzeum Wychodźstwa Polskiego w Łazienkach im. Ignacego Jana Paderewskiego, przy współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. Wystawa obrazująca problem emigracji na terenie Europy dopełnia letni program muzeum, obejmujący dwie wystawy poświęcone emigracji Polaków do Kanady i Australii. Ekspozycję można oglądać do 17 września. Wstęp jest bezpłatny.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)