Wystawa fotografii dzieł polskich architektów w Azerbejdżanie
Wystawę fotografii budynków,
zaprojektowanych przez polskich architektów na początku XX wieku w
Azerbejdżanie, można oglądać w warszawskim Domu Polonii.
16.03.2006 15:45
Wystawę pt. "Polscy architekci w Azerbejdżanie" przygotowało Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", we współpracy z Ambasadą Republiki Azerbejdżanu w Polsce i Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Baku. Jest ona wynikiem konkursu fotograficznego przeprowadzonego w 2003 roku w Azerbejdżanie.
Niepowtarzalny wygląd Baku tworzyli na przestrzeni prawie tysiąca lat budowniczowie i architekci różnych narodów, różnych szkół i nurtów. Spośród nich wyróżniali się polscy architekci, którzy zbudowali w Baku i w całym Azerbejdżanie ponad 700 budowli - powiedział obecny na czwartkowym wernisażu ambasador Azerbejdżanu w Polsce Vilayat Guliyev.
Na wystawie można oglądać zdjęcia budynków autorstwa czołowych polskich architektów: Eugeniusza Skibińskiego, Kazimierza Skórewicza, Józefa Płoszko i Józefa Gosławskiego.
Skibiński specjalizował się w projektowaniu budynków mieszkalnych w stylu klasycznym, wybudował też dworzec kolejowy w Baku. Płoszko również stawiał domy mieszkalne, a także pałace bogatszej części społeczeństwa. Skórewicz zasłynął projektem znanego bulwaru nadmorskiego w Baku, a ponadto wykończył wnętrza bakijskiej Rady Miejskiej, którą zaczął budować Józef Gosławski.
Największą zasługą polskich architektów w Baku była umiejętność znalezienia platformy współistnienia dwóch cywilizacji. Dzięki nim najpiękniejsze budynki Azerbejdżanu łączą w sobie cechy europejskie z miejscowymi tradycjami - uważa współorganizator wystawy, były ambasador Polski w Azerbejdżanie Marcin Nawrot.
Wystawę można oglądać do 6 kwietnia.