Trwa ładowanie...

Wysłannik Kaczyńskiego spotkał się z przedstawicielem KE. Będą ustępstwa ws. reformy sądownictwa

PiS łagodzi swoje stanowisko ws. reformy sądownictwa. Chce spełnić chociaż część oczekiwań Komisji Europejskiej i zamierza wprowadzić nowe rozwiązania. Wysłannik prezesa PiS porozmawiał już o tym z wysokim przedstawicielem KE.
Share
Prezes PiS chce załagodzić konflikt z KE
Prezes PiS chce załagodzić konflikt z KEŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d2a49tm

Minister sprawiedliwości nie będzie mógł podjąć decyzji o odwołaniu prezesa lub wiceprezesa sądu, wiek przechodzenia w stan spoczynku sędziów zostanie zrównany dla kobiet i mężczyzn do 65 lat - to propozycje PiS-u z nowego projektu zmian w ustawach o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym.

Szczegóły nowych rozwiązań prawnych zostaną przedstawione po złożeniu projektów nowelizacji do laski marszałkowskiej.

d2a49tm

RMF FM podaje, że Komisja Europejska jest zadowolona z tych planów i traktuje je jako wyraźne ustępstwo polskiego rządu. Jeśli zostaną wprowadzone, część zarzutów KE straci swoją moc i być może komisja wycofa z Trybunału Sprawiedliwości wniosek przeciwko Polsce.

Zobacz także: Kamiński o premierze. "Jest takim historykiem jak bankowcem. Do bani!"

W zeszłym tygodniu wysłannik Jarosława Kaczyńskiego porozmawiał na ten temat z wysokim przedstawicielem KE. - Do decyzji, że nastąpi nowelizacja, przyczyniły się wydarzenia z wtorku - potwierdziło w rozmowie z RMF FM źródło w polskim rządzie.

d2a49tm

Tego dnia Frans Timmermans stwierdził, że w przedstawionej przez PiS "białej księdze" tłumaczącej reformę sądownictwa nie znalazły się informacje, których oczekiwał. - Komisja Europejska oczekuje od Polski konkretnych odpowiedzi na rekomendacje w sprawie praworządności - powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Źródło RMF FM, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2a49tm

Podziel się opinią

Share
d2a49tm
d2a49tm
Więcej tematów