Wyścig trwa - Komorowski i Sikorski proszą o poparcie
Bronisław Komorowski i Radosław Sikorski w listach do członków PO proszą o poparcie w partyjnych prawyborach. Oba listy po południu trafiły na stronę internetową PO, trafią też do papierowej wersji partyjnej gazety "POgłos".
- "Zamierzam wystartować w wyborach prezydenckich nie po to, żeby odebrać Lechowi Kaczyńskiemu żyrandol czy pałac, ale dlatego, żeby nie można już było wykorzystywać urzędu prezydenckiego do walki z nowoczesnością" - napisał w swoim liście Bronisław Komorowski.
Z kolei Sikorski, przyznając, że ma w Platformie "krótki staż", podkreśla, że od ponad dwóch lat "ciężko pracuje na sukces rządu Donalda Tuska". - "Dziękuję za zaufanie, jakim już mnie obdarzyliście. Stawką w tych wyborach jest nie tylko to, czy skończy się tragifarsa, jaką były i są rządy braci Kaczyńskich. Jesteśmy ludźmi pozytywnymi. Wykorzystajmy szansę na pokazanie Europie nowej Polski, dynamicznej i otwartej na świat. Polski jako kraju bezprzykładnego awansu cywilizacyjnego" - napisał szef MSZ.
List Komorowskiego nosi tytuł "Czas na nowoczesny patriotyzm". Marszałek sejmu zapewnia w nim, że jako prezydent będzie "zachęcać, a nie zniechęcać rządy do koniecznych, ale czasami i trudnych działań". - "Chcę łączyć, a nie dzielić. Chcę współpracy, a nie waśni, bo Urząd Prezydenta RP traktuję jako spoiwo państwa i społeczeństwa. Będę działał na rzecz zmniejszania istniejących podziałów. Czas na zakończenie historycznych sporów, czas na nowoczesny patriotyzm" - podkreślił.
Marszałek deklaruje w liście, że jako prezydent będzie wspierał polską modernizację, a jednocześnie "zadba o godne miejsce dla naszej tradycji". Podkreśla, że nie można blokować tak ważnych reform, jak konieczne zmiany w "niewydolnej służbie zdrowia".
Komorowski pisze o Polsce, która "rozkwita w zjednoczonej Europie". - "Wspólnie - ciężką pracą - zdobywamy pozycję w Unii, wnosząc do niej nasze narodowe doświadczenie, naszą szczególną wrażliwość na wolność, sprawiedliwość i solidarność. Rośnie nasze poczucie siły. Jesteśmy dumni z naszych dziejów i tradycji. Dumni, bo historia pozwala śmiało podjąć wyzwania nowoczesności" - podkreślił kandydat na kandydata Platformy w wyborach prezydenckich.
Jak dodał, służy Polsce od lat, najpierw w opozycji, "potem w rządach fundamentalnych reform i odważnych zmian". - "To twarda, ale i wielka szkoła. Przeszedłem egzaminy z demokracji jako poseł na Sejm sześciu kadencji, a obecnie Marszałek Sejmu RP" - przypomina Komorowski.
Z kolei Sikorski ocenił, że przekonująca wygrana PO w wyborach prezydenckich zwiększy szanse tej partii w wyborach parlamentarnych. - "A te rozstrzygną czy zdołamy zrealizować nasze marzenie o modernizacji Polski. Wykorzystajmy szansę na pokazanie Europie nowej Polski, dynamicznej i otwartej na świat. Polski ko kraju bezprzykładnego awansu cywilizacyjnego. Polski kochającej wolność i umiejącej się nią dzielić. Kraju ludzi młodych, wykształconych, władających językami. Tych, którzy już raz dali zwycięstwo PO" - napisał szef MSZ.
Sikorski zapewnia, że weta - niezależnie od tego jak silne ono będzie - użyje "tylko wyjątkowo". - "Gdyby pojawiły się pomysły niszczenia pieniądza lub dyskryminacji obywateli. Zamiast wetować, będę współpracował z rządem i proponował własne projekty naprawy państwa" - dodał.
Zapowiedział, że jako prezydent przebaczy dzisiejszym przeciwnikom "i ich będę prosił o przebaczenie". - "Będę Polaków łączył, a nie dzielił. Będę przypominał o ideałach Solidarności, ale służył wszystkim obywatelom. Będę skutecznie reprezentował Polskę za granicą, niezależnie od tego, kto będzie nią rządził. Powołam Radę Bezpieczeństwa Narodowego, która stanie się miejscem refleksji o strategicznych interesach państwa. Będę zabiegał o nasze bezpieczeństwo i należną nam pozycję w Europie" - deklaruje Sikorski.
- "Jeszcze raz proszę o Twój głos. Żeby wreszcie było normalnie" - kończy Sikorski swój list do działaczy PO.
Wysyłkę "POgłos-u" do członków PO zaplanowano na końcówkę tego tygodnia. W gazecie znajdą oni kartę do głosowania pocztowego oraz login i hasło do głosowania przez internet. Wysyłać głosy pocztą będzie można od momentu otrzymania "POgłosu" do 24 marca.
Login i hasło będą jednorazowe, będzie ich można użyć w głosowaniu internetowym w dniach 20-24 marca. Następnego dnia rozpocznie się zliczanie głosów. Wyniki prawyborów zostaną oficjalnie ogłoszone - i zatwierdzone - podczas Rady Krajowej PO. Jej termin wyznaczono na 26 marca.
Kandydaturę Komorowskiego poparł Lech Wałęsa. Komorowski zapewnił dziennikarzy w Gdańsku, że razem z Radosławem Sikorskim potrafią pokazać "dobry styl konkurowania politycznego z korzyścią, a nie ze stratą dla całości projektu, jakim jest PO".
Janusz Palikot poinformował, że "nieformalnie" pokieruje kampanią prawyborczą Komorowskiego. Marszałek ma w poniedziałek odwiedzić Siedlce, a 6 marca - Katowice. Na najbliższy weekend Palikot zapowiada "niespodziankę" związana z kampanią Komorowskiego.
Marszałek w rozmowie z dziennikarzami w Gdańsku podkreślił, że zamierza się spotykać z członkami partii w ramach swojej aktywności jako marszałka. - Nie bardzo widzę możliwość, by ekstra gdzieś wyjeżdżać na spotkania czysto partyjne, ale tam gdzie jadę jako marszałek wtedy będę się spotykał z członkami mojej formacji politycznej, aby zabiegać o ich poparcie w prawyborach - powiedział marszałek. Zapewnił też, że zamierza wykorzystać także inne techniki komunikowania się z członkami partii - nie zdradził jakie.
Sikorski zainauguruje swoją kampanię prawyborczą w niedzielę w Bydgoszczy. Spotkanie z członkami PO w regionie kujawsko-pomorskim odbędzie się w Sali Manru Opery Nova - poinformowała regionalna PO na swojej stronie internetowej.