PolskaWyrwa w wale w Porcie Praskim nie zagraża mieszkańcom

Wyrwa w wale w Porcie Praskim nie zagraża mieszkańcom

Sytuacja w Porcie Praskim w Warszawie, gdzie rano doszło do wyrwy w wale, została opanowana. Strażacy utworzyli w wodzie pierścień worków z piaskiem, który zatamował dopływ wody. Nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyrwa w wale w Porcie Praskim nie zagraża mieszkańcom
Źródło zdjęć: © PAP

Informację o wyrwie w wale, głęboką na 4 m i długą na 15, strażacy dostali ok. godz. 7 w niedzielę. Nie doszło jednak do przerwania jego struktury.

Ponieważ woda zaczęła gwałtownie napływać w kierunku osuwiska, sądzono, że mogło ono uszkodzić fasadę kanału burzowego połączonego np. z Kanałem Żerańskim. Strażacy obawiali się, że może dojść do wybijania wody w obrębie miasta.

Na miejsce przyjechało 30 jednostek straży pożarnej, płetwonurkowie i eksperci, którzy analizowali stare mapy i dokumenty. Strażnicy miejscy sprawdzali natomiast studzienki kanalizacyjne, ale nigdzie nie zauważyli wybijania wody.

By uchronić wał przed rozmyciem, rozpoczęto budowę pierścienia z worków z piaskiem. Układali go w wodzie strażacy i płetwonurkowie. Eksperci ustalili, że woda wpływa rzeczywiście do starego kanału burzowego, który jednak odprowadza ją do Wisły.

Mimo to, by uchronić wał przed zniszczeniem, zakończono prace nad pierścieniem i wypompowano wodę z rejonu osuwiska. - Teraz czekamy na helikopter, który przed naszym pierścieniem umieści w wodzie jeszcze jeden, ze znacznie większych worków z piaskiem. Sytuacja jednak jest już opanowana - powiedział Artur Laudy z zespołu prasowego warszawskiej straży pożarnej.

Jak dodał, w całej Warszawie jest spokojnie. Na razie nie ma sygnałów o kolejnych przesiąknięciach.

Na stronie internetowej urzędu miasta www.um.warszawa.pl można znaleźć mapę terenów, które mogłyby zostać zalane w przypadku przerwania wałów przeciwpowodziowych w stolicy.

Niezbędne numery telefonów:

Infolinia dla chcących wspomóc służby miejskie: (0) 800 707 047

Infolinia o działaniu szkół, przedszkoli i żłobków: (0) 800 707 047

Infolinia Centrum Zarządzania Kryzysowego (0) 800 707 112; (0)22 44 31 197; (0)22 44 31 198

W sytuacji zagrożenia życia bądź zdrowia dzwoń 999, 998, 997, a z telefonu komórkowego 112*bez "0" z telefonów komórkowych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (316)