Trwa ładowanie...
d16trwf

"Wyroki sądów mogą wyznaczyć granice legalności prowokacji"

Tylko wyroki sądów w procesach karnych mogą ostatecznie rozstrzygnąć, jakie są prawne granice prowokacji - ocenia prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień. Odnosząc się do sporu, czy metoda zastosowana przez CBA w sprawie odrolnienia działki na Mazurach była legalna, Stępień podkreślił w poniedziałek w TOK FM, że orzecznictwo w tej kwestii jest w Polsce jeszcze bardzo niewielkie.
Share
d16trwf

Instytucja ta została wprowadzona stosunkowo niedawno, bodajże w 1996 roku i nie zdołała jeszcze okrzepnąć. W różnych ustawach dotyczących służb specjalnych jest ona inaczej ukształtowana, są pewne różnice, co jest bardzo niepokojące - powiedział Stępień. Dodał, że w związku z tym nie ma jeszcze ukształtowanych praktyk, czy linii orzecznictwa sądowego, w sprawie granic prowokacji.

Prezes TK podkreślił, że tego typu działania są próbą weryfikacji czy to co wiemy, da się przerobić na dowód. Dodał, że po rozpoznaniu ustawy o CBA przez Trybunał sprawa będzie tylko częściowo jaśniejsza. Dodał, że Trybunał prawdopodobnie nie zdąży w lipcu rozpatrzyć tej ustawy, ponieważ planuje wcześniej zająć się innymi ustawami, "również o fundamentalnym znaczeniu".

d16trwf

Podziel się opinią

Share
d16trwf
d16trwf
Więcej tematów