Trwa ładowanie...
d1h2eqr

Wyrok TSUE. Sędziowie z Białegostoku wstrzymują się z opiniowaniem kandydatów na sędziów

Białostoccy sędziowie sądu apelacyjnego wstrzymują opiniowanie kandydatów na sędziów tamtejszego wymiaru sprawiedliwości. Prawnicy opublikowali w poniedziałek dwie uchwały. To już kolejny sąd, który po wyroku TSUE dokonuje takiego kroku.
Share
Wyrok TSUE. Sędziowie sądu apelacyjnego z Białegostoku nie będą opiniować kandydatów na sędziów
Wyrok TSUE. Sędziowie sądu apelacyjnego z Białegostoku nie będą opiniować kandydatów na sędziówŹródło: Forum, Fot: Anatol Chomicz / FORUM
d1h2eqr

W pierwszej uchwale, opublikowanej na stronie Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", białostocka apelacja informuje, że nie zamierza opiniować żadnej kandydatury "do czasu rozstrzygnięcia przez Sąd Najwyższy spraw" dot. wyroku TSUE. Dodatkowo prawnicy liczą na "wyjaśnienia wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków obecnej Krajowej Rady Sądownictwa i wpływu, jaki sposób wyboru tej części Rady wywiera na prawo obywatela do niezawisłego i bezstronnego sądu".

Dodatkowo Zgromadzenie Ogólne Sędziów Apelacji Białostockiej zwraca się do Szefowej Kancelarii Sejmu o udostępnienie i przesłanie list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. "Analiza tych dokumentów (...) jest niezbędna w procesie opiniowania kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów" - stwierdzają prawnicy w uchwale.

Z podobnymi uchwałami wystąpiły także Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów z: Poznania, Wrocławia oraz Gdańska.

d1h2eqr

Andrzej Duda o wyroku TSUE ws. Sądu Najwyższego i KRS: jest znamienne

Przypomnijmy: we wtorek unijny Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Unijny sąd stwierdził, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Dodatkowo w orzeczeniu luksemburski sąd podkreślił że że Krajowa Rada Sądownictwa, która rekomenduje prezydentowi powołanie na stanowisko sędziego, może robić to w sposób obiektywny, ale tylko wtedy, gdy będzie wystarczająco niezależna od władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz od samego prezydenta. Sędziowie nawiązali w ten sposób do okoliczności wyboru nowych członków-sędziów KRS.

d1h2eqr

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1h2eqr

Podziel się opinią

Share
d1h2eqr
d1h2eqr
Więcej tematów