Aborcja. Wyrok na kobiety. Byli premierzy skierowali interpelację do KE
Leszek Miller wraz z Markiem Belką oraz Włodzimierzem Cimoszewiczem skierowali interpelację do Komisji Europejskiej ws. sytuacji kobiet w Polsce po orzeczeniu TK ws.aborcji. - Wnioskujemy o ustanowienie możliwości refundacji kosztów przerywania ciąży w określonych przypadkach - napisali byli premierzy.
O wspólnym wniosku byłych premierów poinformował w piątek na Twitterze Leszek Miller. "Wraz z M.Belką i Wł.Cimoszewiczem skierowaliśmy interpelację do KE ws. sytuacji kobiet w Polsce po orzeczeniu TK" - napisał były premier oraz europoseł.
Miller podkreślił jednocześnie, że politycy wnioskują o ustanowienie możliwości refundacji kosztów przerywania ciąży w określonych przypadkach na obszarze całej Unii z funduszy europejskich.
"Upolityczniony Trybunał Konstytucyjny w Polsce orzekł, że możliwość przerwania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu - jest niezgodna z polską konstytucją. Tym samym, zanegowano istniejący w polskim ustawodawstwie od 1993 roku przepis dający kobietom taką możliwość" - czytamy w treści interpelacji.
Wyrok na kobiety. Miller, Belka i Cimoszewicz wnioskują do KE
Politycy podkreślają, że po wyroku TK "tysiące polskich kobiet stanie każdorazowo przed dramatycznym wyborem i zostanie zmuszonych do szukania pomocy medycznej poza granicami kraju". Zauważają przy tym, że dyrektywa UE wyklucza możliwość refundacji zabiegów medycznych w innym państwie członkowskim, jeśli nie wchodzi ona w zakres świadczeń w danym państwie członkowskim.
Zdaniem byłych premierów, Parlament Europejski "stoi jednak na stanowisku, że odmowa dostępu do gwarantowanej, legalnej aborcji stanowi akt przemocy wobec kobiet". "W tym kontekście niezbędne jest niezwłocznie działanie ze strony Komisji" - oświadczyli byli premierzy.
Wyrok na kobiety. Byli posłowie skierowali interpelację do KE
W oświadczeniu wskazano, że werdykt TK zmusza kobiety w Polsce do utrzymania ciąży z wadliwym płodem i rodzenia dzieci, które ze względu na poważne wady, nie będą w stanie przeżyć.
"Upominając się zatem o skuteczną ochronę praw kobiet w Polsce, wnioskujemy, aby Komisja przedstawiła wniosek legislacyjny umożliwiający refundację kosztów z funduszy UE za dokonane zabiegi medyczne w ściśle określonych przypadkach na obszarze całej Unii, kiedy systemy takich możliwości nie uwzględniają" - napisali byli premierzy, dodając, że zwracają się też o przedstawienia stanowiska Komisji w tej sprawie.