Trwa ładowanie...
ycipk-2ced3b
ycipk-2ced3b

Wypracowano porozumienie ws. ochrony gatunków

Po dwóch tygodniach twardych negocjacji uczestnicy odbywającej się w Nagoi w Japonii konferencji ONZ w sprawie ochrony zagrożonych gatunków fauny i flory osiągnęli w piątek porozumienie w sprawie pakietu przedsięwzięć dla utrzymania dziedzictwa przyrodniczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-2ced3b

Przedstawiciele 193 państw zgodzili się między innymi, że do roku 2020 zahamują wymieranie gatunków. Jak zaznacza agencja dpa, obrońcy środowiska witają to porozumienie z uznaniem, ale jednocześnie przypominają, że planowane przedsięwzięcia trzeba teraz przekształcić w czyn.

Głównym punktem spornym konferencji była kwestia podziału gospodarczych korzyści z biologicznych materiałów czynnych między kraje ich pochodzenia i przemysł. W przyszłości zyski z surowców biologicznych - na przykład w medycynie - mają być sprawiedliwie dzielone między kraje pochodzenia i użytkowników.

Jak postanowili delegaci, w ciągu najbliższych 10 lat ma zostać objęte ochroną około 17 procent obszarów lądowych Ziemi i 10 procent powierzchni mórz. Ma się położyć kres nadmiernym morskim połowom ryb i nadmiernemu nawożeniu upraw rolnych.

ycipk-2ced3b

Planuje się również stopniowe zlikwidowanie do 2020 roku szkodzących środowisku dotacji, na przykład niektórych dopłat rolnych.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2ced3b

ycipk-2ced3b
ycipk-2ced3b
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów