Trwa ładowanie...
didrwn9
didrwn9

Wypracowano porozumienie ws. ochrony gatunków

Po dwóch tygodniach twardych negocjacji uczestnicy odbywającej się w Nagoi w Japonii konferencji ONZ w sprawie ochrony zagrożonych gatunków fauny i flory osiągnęli w piątek porozumienie w sprawie pakietu przedsięwzięć dla utrzymania dziedzictwa przyrodniczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
didrwn9

Przedstawiciele 193 państw zgodzili się między innymi, że do roku 2020 zahamują wymieranie gatunków. Jak zaznacza agencja dpa, obrońcy środowiska witają to porozumienie z uznaniem, ale jednocześnie przypominają, że planowane przedsięwzięcia trzeba teraz przekształcić w czyn.

Głównym punktem spornym konferencji była kwestia podziału gospodarczych korzyści z biologicznych materiałów czynnych między kraje ich pochodzenia i przemysł. W przyszłości zyski z surowców biologicznych - na przykład w medycynie - mają być sprawiedliwie dzielone między kraje pochodzenia i użytkowników.

Jak postanowili delegaci, w ciągu najbliższych 10 lat ma zostać objęte ochroną około 17 procent obszarów lądowych Ziemi i 10 procent powierzchni mórz. Ma się położyć kres nadmiernym morskim połowom ryb i nadmiernemu nawożeniu upraw rolnych.

Planuje się również stopniowe zlikwidowanie do 2020 roku szkodzących środowisku dotacji, na przykład niektórych dopłat rolnych.

didrwn9

Podziel się opinią

Share

didrwn9

didrwn9
Więcej tematów