PolskaWypadek na Podhalu. 7 osób w szpitalu po czołowym zderzeniu samochodów

Wypadek na Podhalu. 7 osób w szpitalu po czołowym zderzeniu samochodów

Do poważnego wypadku doszło w okolicach miejscowości Dzianisz na Podhalu (woj. małopolskie). Jak informuje RMF FM w wyniku czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych siedem osób zostało rannych.

Wypadek na Podhalu. 7 osób w szpitalu po czołowym zderzeniu samochodów
Źródło zdjęć: © WP.PL

01.11.2013 | aktual.: 01.11.2013 18:54

Do zderzenia doszło na drodze prowadzącej z Gubałówki w stronę miejscowości Dzianisz.

Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, kierowca, który spowodował wypadek, był pod wpływem alkoholu.

Siedmioro poszkodowanych zostało przewiezionych do szpitala.

Policja apeluje do kierowców

Policjanci przypominają podstawowe zasady, do których należy stosować się przed wyruszeniem w drogę. Za kierownicę należy wsiadać trzeźwym i wypoczętym. Samochód należy przygotować do dłuższej jazdy - sprawdzić dokumenty, sprawność świateł, poziom płynów w silniku i stan opon. Podróż trzeba dobrze zaplanować i rozłożyć ją na kilka etapów; postoje robić co 100 kilometrów. Wszyscy w samochodzie muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Światła w aucie powinny być włączone.

Piotr Bieniak z Komendy Głównej Policji zaapelował do kierowców o rozsądną i odpowiedzialną jazdę. Podkreślił, żeby w miarę możliwości korzystać ze środków komunikacji miejskiej. W wielu miejscach w kraju zmieniona jest organizacja ruchu przy cmentarzach. Warto wcześniej sprawdzić planowane utrudnienia i, zamiast jechać przed bramę cmentarną, kierować się na specjalnie wyznaczone miejsca parkingowe. O ile jest to możliwe, lepiej korzystać z transportu publicznego - doświadczenia z lat poprzednich pokazują, że tak jest szybciej i wygodniej.

Funkcjonariusze przypominają też, by na cmentarzach i ich okolicach uważać na kieszonkowców. Cennych rzeczy - dokumentów, kluczy, większej gotówki - lepiej nie zabierać ze sobą, a jeśli już, to trzymać je w wewnętrznych kieszeniach i nie w jednym miejscu, by nie strać wszystkiego jednocześnie.

Zgodnie z przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 prom., kierowcy grozi do dwóch lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

W Polsce najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych jest przekraczanie wyznaczonej prędkości. Szanse przeżycia pieszego spadają wraz ze wzrostem prędkości samochodu - przy prędkości 30 km/h dziewięciu na dziesięciu pieszych przeżywa, podczas gdy przy prędkości 50 km/h - aż siedem osób z dziesięciu ginie.

Ze statystyk policyjnych wynika, że bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się. Mimo to, w całym 2012 roku zginęło 3,5 tys. osób, w tym ponad 1 tys. pieszych.

Źródło: RMF FM, PAP

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)