Trwa ładowanie...
ycipk-32s9r6

Wyniki wyborów na Ukrainie. Partia Zełenskiego zdecydowanie wygrywa

Partia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego zwyciężyła w przedterminowych wyborach do parlamentu. Według wyników exit poll, ugrupowanie Sługa Narodu zgromadziło 43,9 proc. poparcia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wołodymyr Zełenski
Wołodymyr Zełenski (PAP, Fot: Stepan Franko)
ycipk-32s9r6

Drugie miejsce zajęła prorosyjska Opozycyjna Platforma - Za Życie, na którą głosowało 11,5 proc. wyborców. Na trzecim miejscu znalazła się Europejska Solidarność byłego prezydenta Petra Poroszenki z poparciem 8,9 proc.

- To ogromne zaufanie. To koniec wojny, powrót naszych jeńców i zwycięstwo nad korupcją - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełesnki podczas konferencji prasowej Sługi Narodu w Kijowie.

ycipk-32s9r6

Na czwartym miejscu uplasowała się Batkiwszczyna byłej premier Julii Tymoszenko z wynikiem 7,6 proc. Piąte miejsce przypadło partii Głos muzyka rockowego Swiatosława Wakarczuka, na którą głosowało 6,3 proc. wyborców. Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5-procentowego progu wyborczego. O godz. 16 frekwencja wyniosła 36,57 proc.

Zobacz także: Szczerski przegrał wyścig o fotel wiceszefa NATO. Jacek Sasin tłumaczy

225 posłów zostanie w nich wybranych z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a 199 - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa). Do tej pory w ukraińskim parlamencie zasiadało 450 deputowanych, jednak ze względu na brak możliwości przeprowadzenia wyborów na zajętym przez Rosję Krymie oraz na opanowanej przez separatystów prorosyjskich części Donbasu na wschodzie kraju, mandat uzyska 424 kandydatów.

ycipk-32s9r6

Co Sługa Narodu obiecała wyborcom?

Partia prezydenta Zełenskiego postuluje przeprowadzenie decentralizacji władzy w państwie "na wzór europejski", zwiększenie uprawnień samorządów, pozbawienie deputowanych immunitetu oraz modernizację armii i przeznaczenie 5 proc. PKB na siły zbrojne. Zapowiada również walkę z korupcją i konfiskatę majątków nieuczciwych polityków i urzędników. Zapowiada także uregulowanie kwestii przeprowadzania referendum.

Źródło: AFP/"Rzeczpospolita"

ycipk-32s9r6

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-32s9r6

ycipk-32s9r6
ycipk-32s9r6