Trwa ładowanie...
d1izae5

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Rekonstrukcja rządu. Decyzja to kwestia godzin lub dni

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019 nie są jeszcze ostateczne, ale wiadomo, że zwycięzcą jest PiS. Do PE dostało się wielu ministrów, a to oznacza, że konieczna jest rekonstrukcja rządu. Kiedy? Michał Dworczyk i Jacek Sasin uchylili rąbka tajemnicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Czas na rekonstrukcję rządu
Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019. Czas na rekonstrukcję rządu (East News, Fot: Stanisław Kowalczuk)
d1izae5

Wyniki wyborów do Europarlamentu 2019 namieszają w polskim rządzie. Pożegnamy się z wieloma ministrami. - W ciągu 14 dni europarlamentarzyści, ci nowo wybrani, muszą zadeklarować, czy obejmują mandaty, czy nie. Decyzja w sprawie rekonstrukcji rządu zapadnie w ciągu najbliższych godzin lub dni - powiedział w programie "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Jak tłumaczył, decyzje dotyczące zmian w rządzie zapadną pomiędzy prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i premierem Mateuszem Morawieckim. Dworczyk mówił, że dyskusja o kandydatach na następców trwała od kilku tygodni. Nie potwierdził, ani nie zaprzeczył, że rekonstrukcja będzie szersza - ma obejmować nie tylko ministrów, którzy jadą do Brukseli.

Zapewnił, że po odejściu Beaty Szydło nadal będzie funkcjonował Komitet Społeczny Rady Ministrów. - Ten komitet ma dotychczasowy dorobek i powinien dalej prowadzić prace. Na pewno jeden z ministrów przejmie obowiązki pani premier Szydło, (...) podobnie jak obowiązki pani minister Beaty Kempy, która była ministrem w kancelarii premiera. Nie zostanie zlikwidowany ten obszar aktywności - podkreślił.

Zobacz także: Sikorski: oczywiście jestem rozczarowany

O rekonstrukcji mówił też Jacek Sasin. - Wiele wskazuje na to, chociaż wyniki jeszcze nie są ostateczne, można powiedzieć już że część ministrów - co najmniej trzech ministrów i jeden wicepremier - zostało eurodeputowanymi. W związku z powyższym zmiana będzie zmianą konieczną. I to pewnie dosyć szybko nastąpi – mówił w Radiu Zet.

d1izae5

Tak wyglądają wyniki głosowania z 99,31 proc. obwodowych komisji wyborczych:

  • Konfederacja - 4,55 proc.
  • Wiosna - 6,04 proc.
  • KE - 38,3 proc.
  • PiS - 45,56 proc.
   WP.PL
(WP.PL)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1izae5

Podziel się opinią

Share
d1izae5
d1izae5
Więcej tematów