Trwa ładowanie...
dl5w040

Wyniki wyborów 2020. Sztab Rafała Trzaskowskiego zapowiada protest wyborczy. Powstała specjalna strona internetowa

\- Jako komitet wyborczy przygotowujemy protest wyborczy, który zostanie wysłany do Sądu Najwyższego - zapowiedział we wtorek poseł PO Cezary Tomczyk. Członek sztabu Rafała Trzaskowskiego podkreślił, że wątpliwości co do prawidłowego przebiegu wyborów prezydenckich budzi m.in. ponad 170 tys. nieważnych głosów.
Share
Wyniki wyborów 2020. Sztab Rafała Trzaskowskiego zapowiedział protest wyborczy
Wyniki wyborów 2020. Sztab Rafała Trzaskowskiego zapowiedział protest wyborczyŹródło: East News
dl5w040

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zorganizowali we wtorek specjalną konferencję. Na spotkaniu z dziennikarzami Cezary Tomczyk i Barbara Nowacka skomentowali doniesienia o licznych wątpliwościach, jakie pojawiają się wokół przebiegu zakończonych w niedzielę wyborów prezydenckich.

- Mamy dzisiaj ogromne wątpliwości co do całego systemowego rozwiązania, jeśli chodzi o wybory w Polsce. Każdy z protestów, każda nieprawidłowość musi być rozpatrzona indywidualnie. Pamiętajcie państwo, że protesty wyborcze można zgłaszać tylko do czwartku - powiedział na briefingu Tomczyk, apelując do Polaków, aby zgłaszali wszelkie incydenty wyborcze, których byli świadkiem. - Dlatego przygotowaliśmy specjalną stronę, protestwyborczy2020.pl. Znajdziecie tam wszystkie możliwe formularze i instrukcje, oferujemy wszelką pomoc prawną - dodała Barbara Nowacka, szefowa Inicjatywy Polskiej.

Wśród naruszeń, jakie dochodzić miały podczas II tury wyborów, politycy opozycji wymienili m.in. nieprawidłowości przy protokołach. - Dostajemy sygnały bardzo niepokojące o liczeniu głosów w podgrupach, o nieprawidłowościach przy protokołach, przy przebiegu głosowania, o nadmiarowej liczbie kart - mówił posłanka KO.

dl5w040

Zobacz: Wyniki wyborów 2020. Cezary Tomczyk mówi o "wyjątkowym skandalu". Żąda dymisji szefa MSZ

- Jesteśmy po wyborach wyjątkowych, w których różnica między kandydatami była bardzo niewielka, a wątpliwości co do uczciwości przebiegu wyborczego było bardzo dużo - podkreśliła Nowacka.

Wyniki wyborów 2020. Opozycja zapowiada protest

Członek sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego Cezary Tomczyk potwierdził też, że obecnie przygotowywany jest protest wyborczy, który zostanie wysłany do Sądu Najwyższego. - Największy problem jest za granicą: kilkaset tys. ludzi nie mogło zagłosować, 170 tys. głosów nieważnych, 110 tys. pakietów, które nie wróciły albo wróciły z błędami - tłumaczył.

dl5w040

Kiedy protest wyborczy zostanie oficjalnie złożony? - Nasz protest jest protestem dużym, poważnym i pokazującym nadużycia systemowe. Pokażemy go wkrótce - dodała Barbara Nowacka.

- To narzędzie, które jest skierowane do wszystkich mieszkańców Polski i całej Polonii. Z całej Polski płyną do nas sygnały, że w wielu miejscach nie było pieczęci na kartach, że ludzie nie mogli dopisać się do specjalnego formularza i zagłosować poza granicami swojego miasta - argumentował dalej Tomczyk, prosząc, aby zgłaszać protesty.

Wyniki wyborów 2020. Sztab Rafała Trzaskowskiego atakuje TVP

Na zwołanej we wtorek konferencji prasowej dostało się też Telewizji Publicznej. Cezary Tomczyk z PO stwierdził, że ogromy udział w wygranej Andrzeja Dudy miało TVP. - Jest jeszcze drugi element - ten system opierał się o Telewizję Polską i Jacka Kurskiego. To nie Andrzej Duda wygrał wybory tylko Jacek kurski - przekonywał poseł.

dl5w040

- Ta fala nienawiści, propagandy, te sprawy będą musiały znaleźć wyjaśnienie. Wszyscy, którzy przyczynili się do tego, jak wygląda dziś TVP, powinni ponieść odpowiedzialność w przyszłości - powiedział polityk KO, dodając, że "Rafał Trzaskowski dysponował tylko 1/3 środków jakimi dysponował Andrzej Duda".

- Wiemy, z jakim wrogiem się mierzymy, wiemy, że PiS użyje wszelkich środków, żeby demokracja przegrała. Dlatego tak ważny jest ten obywatelski zryw w kierunku sprawdzenia ważności wyborów - oświadczył Tomczyk. Na pytanie, czy prezydent Warszawy spotka się z Andrzejem Dudą odpowiedział, że "Rafał Trzaskowski jasno zadeklarował że jest na takie spotkanie gotowy."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dl5w040

Podziel się opinią

Share
dl5w040
dl5w040
Więcej tematów