Trwa ładowanie...

Wyniki wyborów 2020. Niemal rekordowa frekwencja wyborcza

Zakończyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020. Tegoroczna frekwencja wyborcza okazała się niemal rekordowa. Sondaż IPSOS dla tvn24.pl wskazuje, że 62,9 proc. uprawnionych do głosowania udało się na wybory. To drugi tak wysoki wynik w wyborach prezydenckich.

Share
Wyniki wyborów 2020. Niemal rekordowa frekwencja wyborcza
Źródło: PAP
d38wu9n

Z sondażu exit poll IPSOS wynika, że w pierwszej turze wygrał Andrzej Duda, zdobywając 41,8 proc. głosów. Na drugim miejscu, za urzędującym prezydentem, znalazł się kandydat KO Rafał Trzaskowski, którego poparło 30,4 proc. głosujących.

Najwyższa frekwencja padła w województwie mazowieckim - do urn udało się tam 68,1 proc. uprawnionych do głosowania. Na podium znalazły się także województwa: lubuskie (65,7 proc.) oraz wielkopolskie (64, 6 proc.). Z kolei najniższa frekwencja - według wstępnych sondaży - odnotowano na Opolszczyźnie (58,3 proc.) oraz na Warmii i Mazurach (58,4 proc.).

WP
Źródło: WP, Fot: wp.pl

Wyniki wyborów 2020. Tegoroczna frekwencja wyborcza na podium

O tym, że tegoroczna frekwencja wyborcza będzie jedna z rekordowych wiadomo było już od godziny 18:30. Wtedy na konferencji prasowej członkowie Państwowej Komisji Wyborczej przekazali oficjalne dane z lokali wyborczych w Polsce do godziny 17- frekwencja wyniosła 47,89 proc. Był to wynik wyższy niż w wyborach prezydenckich pięć lat temu (34,41 proc.) oraz w ubiegłorocznych wyborach do Sejmu (45,94 proc.) o tej samej porze dnia.

d38wu9n

Do tej pory najwyższa frekwencja wyborcza w wyborach prezydenckich miała miejsce w 1995 roku. Wtedy w pierwszej turze oddało głos 64,70 proc. uprawnionych do głosowania (w drugiej turze ten wynik okazał się wyższy - 68,23 proc. - red.).

Wyniki wyborów 2020. Czym jest sondaż exit poll?

Wyniki sondażu exit poll od IPSOS publikowane są chwilę po zamknięciu lokali wyborczych i zakończeniu głosowania. W komunikacie napisano, że "badanie zostało przeprowadzone przed 500 losowo wybranymi lokalami wyborczymi".

"Ankieterzy firmy IPSOS prosili osoby, które oddały głos, o wypełnienie krótkiej ankiety. Na podstawie zebranych danych, po zakończeniu ciszy wyborczej, przedstawione zostały szacunkowe wyniki głosowania" - wynika z komunikatu IPSOS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38wu9n

Podziel się opinią

Share
d38wu9n
d38wu9n
Więcej tematów