Wyniki wyborów 2020. Kto wygrał w Google? Internauci podzieleni
Wyniki wyszukiwań w Google wskazują, że internauci do końca byli podzieleni w kwestii wyboru prezydenta. Obaj kandydaci szli łeb w łeb. Jednak w końcówce to Andrzej Duda cieszył się nieco większym zainteresowaniem.
13.07.2020 | aktual.: 13.07.2020 13:10
Wybory prezydenckie 2020 wygrał Andrzej Duda. W poniedziałek rano PKW przekazała dane z 99,88 proc. obwodów głosowania. Wynika z nich, że na Andrzeja Dudę zagłosowało 51,18 proc. wyborców. Rafała Trzaskowskiego poparło 48,82 proc. głosujących.
Wyniki wyborów 2020. W Google wynik na styku
Poziom zainteresowania poszczególnymi kandydatami w wyszukiwarce Google można oszacować dzięki Google Trends. Jest to narzędzie, które w skali punktowej pokazuje, jaka fraza cieszyła się największym zainteresowaniem w określonym przedziale czasowym. Wynik 0 oznacza, że fraza nie była wyszukiwana. 100 punktów wskazuje na szczyt zainteresowania danym zapytaniem.
Wyniki wyszukiwań w Google odzwierciedlają emocje wyborców. W ostatnim tygodniu obaj kandydaci szli łeb w łeb. Na prowadzenie któryś z nich wychodził sporadycznie. Jednak średnia punktów z tygodnia wyborczego wskazuje, że minimalnie większym zainteresowaniem cieszył się Andrzej Duda, który uzyskał 10 punktów. Średnia Rafała Trzaskowskiego to 8 punktów.
Wykres zainteresowania frazami "Andrzej Duda" (kolor niebieski) i "Rafał Trzaskowski" (kolor czerwony) w tygodniu przedwyborczym
Równie wyrównanie prezentuje się rywalizacja w dniu wyborów. Od rana obaj kandydaci szli łeb w łeb, jednak minimalną przewagę uzyskiwał Andrzej Duda.
W punkcie kulminacyjnym, czyli w momencie ogłoszenia sondażowych wyników wyborów prezydenckich exit poll, szczyt popularności osiągnęła fraza "Andrzej Duda". Tuż po godzi. 21 fraza ta notowała gwałtowny spadek.
Najwyższe zainteresowanie frazą "Rafał Trzaskowski" miało miejsce o godzinie 21:28, po czym również zaczęło gwałtownie spadać. Noc oraz poranek wyborczy w Google należały już do Andrzeja Dudy.
Wykres zainteresowania frazami "Andrzej Duda" (kolor niebieski) i "Rafał Trzaskowski" (kolor czerwony) w dniu wyborów i podczas poranka wyborczego