Wynalazek naukowców z Krakowa. Zrewolucjonizuje operacje psów
Pierwsza na świecie prowadnica ostrza piły przeznaczona do zabiegu podwójnej i potrójnej osteotomii kości biodrowej u psów została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie i już opatentowana. Według autorów wynalazku to jedyne takie narzędzie na świecie.
06.11.2024 17:17
Wynalazek jest rezultatem pracy dr. hab. wet. Romana Aleksiewicza i dr. wet. Grzegorza Ramisza we współpracy z prywatną firmą. Narzędzie ma na celu ułatwienie lekarzom weterynarii precyzyjnego przeprowadzania skomplikowanych operacji.
"Pierwsza konstrukcja tego typu"
- Takiego narzędzia nie ma na świecie. To pierwsza konstrukcja tego typu, która ma ułatwiać lekarzom weterynarii, chirurgom, wykonywanie zabiegu podwójnej i potrójnej osteotomii kości biodrowej u psów - powiedział PAP dr hab. wet. Roman Aleksiewicz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Prowadnice zapewniające prawidłowość cięcia są powszechnie stosowane w chirurgii ludzi i zwierząt, jednak dotychczas brakowało narzędzia dedykowanego do tego konkretnego zabiegu u psów. Bez prowadnicy chirurg musi wykonywać cięcie "z ręki" trzonu kości, co może prowadzić do uszkodzenia korówki trzonu kości biodrowej czy tkanek miękkich.
Osteotomia kości biodrowej to procedura chirurgiczna polegająca na przycięciu kości tak, aby wraz ze stawami tworzyły prawidłowe ustawienie - ma to zapobiec zwyrodnieniom stawów. Według danych Uniwersytetu Rolniczego, na dysplazję stawów biodrowych może cierpieć nawet 65 proc. psów.
Wskaźnik powikłań pooperacyjnych u psów poddanych temu zabiegowi bez użycia prowadnicy wynosi od 35 do 70 procent. Nowe narzędzie ma na celu zredukowanie tego ryzyka poprzez zwiększenie precyzji cięcia.
Wynalazek pracowników Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa uzyskał certyfikat i europejski patent "Saw blade guide for double and triple pelvic osteotomies in dogs" (pol. prowadnica ostrza piły przeznaczona do zabiegu podwójnej i potrójnej osteotomii kości biodrowej u psów).
Licencje na korzystanie z prowadnicy mogą być udzielane firmom z takich krajów jak Austria, Belgia, Bułgaria, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Słowenia, Szwecja i Rumunia.
Czytaj też: