Wymiana uszkodzonego banknotu. Jak jej dokonać?
Podarte, uszkodzone lub nadmiernie poplamione banknoty przestają być środkiem płatniczym w Polsce. Nie oznacza to jednak strat dla ich posiadaczy - Narodowy Bank Polski informuje bowiem o możliwości wymiany zniszczonych pieniędzy. Na jakich zasadach się ona odbywa? Niekiedy zwrócona zostanie niepełna równowartość.
21.06.2023 12:52
Kwestię wymiany uszkodzonych bądź zniszczonych banknotów, reguluje zarządzenie prezesa Narodowego Banku Polskiego z 2013 roku. Przepisy określają, jakie wymogi muszą spełnić banknoty (a także monety), by ich posiadacz otrzymał ich równowartość.
Wymiana zniszczonego banknotu. Gdzie zanieść uszkodzone pieniądze?
Jak informuje NBP, "Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski, jeżeli nie są podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione, itp., można wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Istnieją jednak przypadki, w których wymiana banknotu nie jest możliwa "od ręki". Chodzi o bardzo zniszczone pieniądze, które nie spełniają warunków natychmiastowej wymiany. Ich posiadacze, wciąż mogą wnioskować o ich wymianę na nowe banknoty. W tym celu powinni oni (samodzielnie lub za pośrednictwem banku) przesłać uszkodzone pieniądze do centrali Narodowego Banku Polskiego wraz z wypełnionym wnioskiem. Co ważne, ich wartość nie może przekraczać 2 tys. złotych. Wówczas to bank centralny zadecyduje, czy uszkodzone pieniądze podlegają wymianie.
Uszkodzone banknoty. Wymiana. Na jakich zasadach?
Na mocy rozporządzenia prezesa NBP, banki są zobowiązane do wymiany banknotów, jeżeli możliwe jest rozpoznanie ich nominałów, a w jednym fragmencie zachowało się więcej niż 45 proc. ich pierwotnej powierzchni. Co ważne, nie zawsze będą one wymienione na ich wartość nominalną:
- w przypadku, gdy banknot zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostaną wymienione za połowę swojej wartości
- w przypadku, gdy banknoty zachowały powyżej 75 proc. swojej powierzchni w jednym fragmencie oraz w sytuacji, gdy banknoty są przerwane na nie więcej niż dziewięć części (stanowiących łącznie 100 proc. ich pierwotnej powierzchni), zostaną wymienione na pełną wartość nominalną.
Zobacz także
W przypadku monet sytuacja wygląda inaczej. Podlegają one 100-procentowej wymianie, w przypadku zniszczenia lub zużycia, nawet w przypadku, gdy ich posiadacz chce dokonać wymiany dwóch rozłącznych elementów (czyli rdzenia monety oraz jej pierścienia). W przypadku posiadania wyłącznie jednego z wymienionych elementów, moneta zostanie wymieniona na połowę swojej wartości.