Trwa ładowanie...

Wyłudzili 20 mln zł. Przestępcy działali na terenie Europy Zachodniej

• Zatrzymano 4 osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej
• Sprawcy wyłudzili co najmniej 20 mln zł
• Szajka działała głównie na terenie Europy Zachodniej

Share
Wyłudzili 20 mln zł. Przestępcy działali na terenie Europy ZachodniejŹródło: WP, fot: Marcin Gadomski
d2pewvx

Wrocławscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali 4 osoby podejrzane o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Szajka zajmowała się wyłudzeniami i działała głównie na terenie Europy Zachodniej. Sprawcy, wykorzystując specjalnie w tym celu założone podmioty gospodarcze i rachunki bankowe, przetransferowali co najmniej 20 mln zł.

Zatrzymani to mieszkańcy powiatu wrocławskiego i wołowskiego, w wieku od 20 do 53 lat. Sprawcy wysyłali do dużych firm i korporacji wiadomości email, w których domagali się uregulowania należności związanych z różnymi transakcjami finansowymi. Firma, na której konto miała wpłynąć należność, zawsze przypominała przedsiębiorstwo, z którym poszkodowany podmiot współpracował. Następnie, za pomogą wielokrotnie powtarzanych monitów, nakłaniano podmioty do przelewania środków. W ten sposób poszkodowane zostały głównie przedsiębiorstwa ze Szwajcarii i Francji.

Zatrzymani przez wrocławskich funkcjonariuszy mężczyźni byli odpowiedzialni za werbowanie i koordynowanie tzw. słupów, czyli osób, które na swoje dane zakładały firmy z narzuconą nazwą, a następnie szereg specjalnych kont bankowych. Wszystkie dokumenty trafiały natomiast do osób pozostających w kontakcie z przedstawicielami szajki na terenie Europy Zachodniej, odpowiedzialnymi za popełnione oszustwa.

W wyniku działań policjantów i przedstawicieli sektora bankowego, odzyskano już 10 z 20 mln. zł, które przetransferowano w ramach tej przestępczej działalności. Sprawa ma charakter rozwojowych, a policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

d2pewvx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2pewvx
d2pewvx
Więcej tematów