Wykonano pierwszy w Polsce zabieg kyfoplastyki
Pierwszy w Polsce zabieg neurochirurgiczny metodą zwaną kyfoplastyką przezskórną wykonano w Klinice Neurochirurgii i Chirurgii Nerwów Obwodowych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 2 - Centralnego Szpitala Weteranów w Łodzi.
Jak powiedział dyrektor placówki dr Leszek Markuszewski, zabieg kyfoplastyki to nowa, małoinwazyjna metoda leczenia złamań trzonów kręgów. Złamanie kręgu sprawia, że taki pacjent ma ogromne kłopoty z normalnym życiem. Nowa metoda sprawia, że pacjent nie wymaga skomplikowanego, długotrwałego zabiegu operacyjnego - wyjaśnił.
Markuszewski zaznaczył, że zastosowanie tej metody pozwala m.in. skrócić pobyt osoby chorej w szpitalu maksymalnie do trzech dni. Pacjent wychodzi do domu o własnych siłach, mija mu uporczywy ból towarzyszący złamaniu, przyjmuje właściwą postawę, choć wcześniej często był mocno zgięty.
Ważne jest również to, że taki pacjent nie musi być później zaopatrywany w szereg urządzeń ortopedycznych. Stosując tą metodę oszczędzamy także na lekach przeciwbólowych, zyskuje więc na tym i pacjent, i szpital - przekonywał Markuszewski.
Jak wyjaśnił kierownik Kliniki Neurochirurgii i Chirurgii Nerwów Obwodowych szpitala prof. Andrzej Radek, zabieg kyfoplastyki polega na wprowadzeniu do złamanego trzonu kręgowego grubej igły i niewielkiego balonika. Balonik zostaje rozprężony, co pozwala odtworzyć prawidłowy kształt i wysokość złamanego trzonu. Następnie balonik zostaje usunięty, a trzon wypełniany jest cementem kostnym.
Metoda ta nadaje się szczególnie do leczenia złamań na tle osteoporozy, które są charakterystyczne dla osób starszych, a ci stanowią większość naszych pacjentów - powiedział.