Trwa ładowanie...
23-12-2015 23:08

Wyjście z Unii Europejskiej spowoduje rozpad Wielkiej Brytanii?

•Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej może się rozpaść •Zdanie takie wyraził brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague •Politycy i obserwatorzy spodziewają się w tej sprawie referendum w przyszłym roku

Wyjście z Unii Europejskiej spowoduje rozpad Wielkiej Brytanii?Źródło: AFP, fot: EMMANUEL DUNAND
d3cxuwz
d3cxuwz

William Hague powiedział dziennikowi "The Daily Telegraph", że "mimo iż jest wieloletnim krytykiem tej kulejącej organizacji, to zapewne nie zagłosuje za jej opuszczeniem. Choć nie podoba nam się tyle jej aspektów, musimy sobie postawić pytanie, czy naprawdę chcemy zaryzykować, że jeśli Wielka Brytania wystąpi z Unii, Szkocja wystąpi z Wielkiej Brytanii?"

Bardziej zdecydowani eurosceptycy widzą w tym próbę podparcia nowym argumentem kampanii premiera Camerona za pozostaniem w Unii. Konserwatywny poseł Bernard Jenkin powiedział radiu BBC, że David Cameron nie jest w stanie uzyskać reform w Unii i skusić tym wyborców, sięga więc po argument strachu.

W ubiegłym roku, po przegranym referendum niepodległościowym, nowa przywódczyni Szkockiej Partii Narodowej Nicola Sturgeon rzeczywiście powiedziała, że w razie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii, znacznie bardziej proeuropejska Szkocja zażąda rozpisania nowego referendum. Szkoci liczą na to, że Unia przyjęłaby ich w szybkim tempie jako nowe państwo, gdyż i tak spełniają już wszystkie formalne wymogi członkostwa.

d3cxuwz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cxuwz
Więcej tematów