Trwa ładowanie...

"Wyjątkowo ostre" wystąpienie Poroszenki przeciwko Rosji. Apel do Zachodu

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w ostrych słowach skrytykował Rosję i zaapelował o pozostawienie Ukrainie otwartych drzwi do NATO i UE.

Share
"Wyjątkowo ostre" wystąpienie Poroszenki przeciwko Rosji. Apel do Zachodu
Źródło: PAP, Fot: Maxim Shipenkov
d1n433q

Poroszenko oświadczył, że agresja wobec jego kraju ze strony Rosji nie rozpoczęła się w 2014 roku, lecz trwa od dziesięciu lat. - Sprawca tych konfliktów był zawsze ten sam i siedzi na Kremlu - stwierdził w przemówieniu do uczestników Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Zostało ono uznane przez komentatorów niemieckiej telewizji publicznej za "wyjątkowo ostre".

- W 2014 roku Rosja dokonała "najbardziej cynicznego ataku na cywilizowany świat" - mówił Poroszenko, odnosząc się do aneksji Krymu i wsparcia udzielonego prorosyjskim separatystom w Donbasie. Jak dodał, Kreml prowadził przeciwko Ukrainie wojnę propagandową, wykorzystując "całą armię trolli", by za pomocą cyberataków zdestabilizować jego kraj.

d1n433q

Apel o opór wobec Kremla

Poroszenko wezwał Zachód do przeciwstawienia się działaniom Kremla, zmierzającym do zastąpienia wolnego świata "światem rosyjskim reprezentującym wartości alternatywne". Jego zdaniem, Rosja jest niezdolna do tworzenia przestrzeni, na których panuje porządek i dobrobyt, lecz prowadzi administrowane przez siebie tereny "w przepaść".

Prezydent Ukrainy ostrzegł Zachód przed ustępstwami wobec Rosji. W jego ocenie, Unia Europejska nie może uznać aneksji Krymu, gdyż byłoby to ugięcie się przed szantażem, które ośmieliłoby Rosjan.

Poroszenko skomentował również gazociąg Nord Stream 2. Według niego, nie jest on projektem gospodarczym, lecz "instrumentem politycznej ekspansji rosyjskiej".

Ukraina broni Europy

Szef państwa ukraińskiego podkreślił, że broniąc Donbasu, Ukraina jest "mieczem i tarczą" Europy oraz "jednym z pól bitewnych o europejski ład". W wygłoszonym w bardzo emocjonalny sposób przemówieniu pokazał flagę UE, którą ukraińscy żołnierze zatknęli na zdobytym obiekcie podczas walk.

d1n433q

Zdaniem Poroszenki szansą na pokój w Donbasie jest propozycja misji ONZ w tym regionie. Siły pokojowe musiałyby jednak uzyskać prawo do kontrolowania całego Donbasu, jak chce Kijów, a nie tylko linii demarkacyjnej oddzielającej siły ukraińskie od separatystów. Poroszenko opowiedział się za zaostrzeniem sankcji przeciwko Rosji. Wezwał kraje zachodnie do kontunuowania pomocy, zarówno gospodarczej, jak i wojskowej, dla Ukrainy.

- Pozostawcie otwarte drzwi dla Ukrainy, tak Unia Europejska, jak i NATO - zaapelował ukraiński polityk.

Niemiecki MSZ podał tymczasem, że planowane na piątkowy wieczór spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw tzw. Grupy Normandzkiej - Niemiec, Francji, Ukrainy i Rosji nie odbędzie się.

Jacek Lepiarz, Monachium / oprac. Natalia Durman

d1n433q

Zobacz także: Kaczyńskiemu diabeł podpowiada antysemityzm. Mnie nie podpowiada

d1n433q

Podziel się opinią

Share
d1n433q
d1n433q
Więcej tematów