Świat"Wyjaśnić sprawę zbiorowych grobów w Polsce"

"Wyjaśnić sprawę zbiorowych grobów w Polsce"

Poseł niemieckiej chadecji Jochen Fromme
zaapelował o szybkie i fachowe wyjaśnienie sprawy
zbiorowych grobów, odkrytych niedawno w Malborku oraz Podłej Górze
(Lubuskie).

"Wyjaśnić sprawę zbiorowych grobów w Polsce"
Źródło zdjęć: © AFP

"Nie jest jeszcze jasne, kim byli ci (pochowani w grobach) ludzie i jak umarli. Pierwsze badania w obu przypadkach wskazują, że byli to niemieccy cywile, którzy zginęli w 1945 r. albo później" - napisał w oświadczeniu Fromme, który przewodniczy grupy roboczej "Wypędzeni, uchodźcy i przesiedleńcy" w ramach klubu parlamentarnego CDU/CSU.

"Za wspaniały znak pojednania uznać należy to, że zarówno niemieccy wypędzeni, jak i młodzi Polacy angażują się w wyjaśnienie spraw tych zbiorowych grobów. Pod naciskiem polskich mieszkańców Malborka i historyków prokuratura w mieście rozpoczęła postępowanie" - ocenił.

"Unia (CDU/CSU) apeluje o szybkie i fachowe wyjaśnienie spraw zbiorowych grobów oraz wreszcie o godne pochowanie ofiar. Ucieczka i wypędzenie 14 milionów Niemców pod koniec II wojny światowej i po niej była największą wymuszoną migracją ludności w historii świata. Jej rozliczenie jako przestrogi i nauki leży w europejskim interesie" - oświadczył poseł.

Odkrycie jesienią zbiorowego grobu w Malborku ze szczątkami około 1800 ludzi - prawdopodobnie dawnych niemieckich mieszkańców miasta, którzy pozostali w nim po wkroczeniu Armii Czerwonej na początku w 1945 r. - poruszyło opinię publiczną w Niemczech.

Od początku roku media zamieszczają obszerne artykuły i reportaże na ten temat, a także relacje świadków wydarzeń z początku 1945 r. Spekulują również na temat okoliczności śmierci ludzi, pochowanych w grobie.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia podczas prac wodociągowych w Podłej Górze niedaleko Świebodzina odnaleziono szczątki siedmiu osób, dorosłych i dzieci. Według cytowanego przez "Gazetę Lubuską" Tomasza Czabańskiego ze stowarzyszenia "Pomost", szczątki mogą należeć do uciekinierów niemieckich, którzy pod koniec wojny przemieszczali się za wycofującym się wojskiem niemieckim. (ap)

Anna Widzyk

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)