Trwa ładowanie...
14-12-2015 19:35

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego apeluje ws. Trybunału Konstytucyjnego

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego apeluje do obecnych władz, by respektowały zasady ustrojowe i wykonały wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 3 i 9 grudnia. W przyjętej przez Radę Wydziału uchwale są też słowa krytyki wobec parlamentu, prezydenta Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło.

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego apeluje ws. Trybunału KonstytucyjnegoŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d31tzyj
d31tzyj

Jak czytamy, istotny sprzeciw WPiA budzą między innymi przyjęcie przez Sejm uchwał unieważniających wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, odmowa przyjęcia ślubowania od trzech sędziów przez prezydenta, a także nieuzasadnione opóźnienie w publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia.

"Jako nauczyciele akademiccy (...) stwierdzamy, że działania te są dowodem lekceważenia prawa, zachętą do jego instrumentalnego traktowania oraz przyczyniają się do obniżenia jego rangi jako źródła i gwarancji wolności obywatelskich" - piszą naukowcy. Krytykują też prezydenta Andrzeja Dudę za to, że postawił się w roli sądu i przy decyzji o ułaskawieniu Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników nie poczekał na prawomocny wyrok w ich sprawie.

Wcześniej swój apel do władz wystosował Uniwersytet Jagielloński w Krakowie - macierzysta uczelnia obecnego prezydenta.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieopublikowania do tej pory wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia. Tego dnia sędziowie orzekli, że nowelizacja ustawy o Trybunale, przyjęta przez Sejm poprzedniej kadencji, jest częściowo niezgodna z konstytucją. Wybór trzech z pięciu nowych sędziów Trybunału został uznany za zgodny z ustawą zasadniczą, a pozostałych dwóch - za niekonstytucyjny.

Premier Beata Szydło mówiła dziś, że pojawiają się poważne wątpliwości, czy należy publikować wyrok z 3 grudnia. Podkreśliła też, powołując się na wykładnię Sądu Najwyższego, że termin "niezwłocznie", odnoszący się do terminu publikacji wyroku, jest niedookreślony i może na przykład wynosić 14 dni.

d31tzyj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31tzyj
Więcej tematów