Trwa ładowanie...

Wyciek z rosyjskiej armii. Szokujące wpisy i zdjęcia

Szokujące rozmowy rosyjskich żołnierzy i zdjęcia, które zrobili w pierwszych tygodniach wojny, opublikował portal Ukraińska Prawda. Materiały pochodzą z czatu, na którym wojskowi Putina opisywali na bieżąco sytuację po agresji na Ukrainę.

Share
W czacie brało udział 173 żołnierzy PutinaW czacie brało udział 173 żołnierzy PutinaŹródło: Telegram, fot: screen
d115u4v

Jak wyjaśnia ukraiński serwis, czat na Telegramie został utworzony przez rosyjskich żołnierzy trzeciego dnia po ataku Rosji na Ukrainę. 173 mundurowych wymieniało między sobą informacje i uwagi do początku kwietnia.

"Wszyscy dowódcy zginęli"

Z pierwszych wiadomości na czacie, datowanych na 27 lutego, jasno wynika, że ​​głównym tematem komunikacji między rosyjskim wojskowymi było poszukiwanie znajomych, którzy zginęli, zostali ranni lub schwytani.

d115u4v

Sądząc po informacjach samych wojskowych, było ich wielu trzeciego dnia wojny - zauważa Ukraińska Prawda. "Ostrzelali trzy ciężarówki. Wszyscy dowódcy zginęli"- głosi jeden z wpisów.

Ukraińska Prawda Telegram
Ukraińska PrawdaŹródło: Telegram, fot: screen

Portal zauważa też, że obok informacji o zabitych i rannych, zwracają uwagę wpisy dotyczące rozczarowania stanem armii rosyjskiej i przebiegiem "operacji specjalnej".

Z analizy czatu wynika, że na krytyczne uwagi od razu reagowali prawdopodobnie przedstawiciele służb specjalnych. Jednak większość piszących ignorowała apele o unikanie siania paniki.

"Walczę, bo mam do spłacenie kredyt mieszkaniowy"

Wśród wpisów jest także informacja od mundurowego, który odmówił wyjazdu do Ukrainy, za co został wydalony ze służby. Inny żołnierz armii Putina stwierdzał wprost, że jego jednostka została wysłana do walki pod pretekstem szkolenia i bez odpowiedniego sprzętu.

d115u4v

Inny uczestnik dyskusji na Telegramie przekazał, że walczyć nie chcą nawet żołnierze kontraktowi, a dowódcy odmawiający wysyłania podwładnych na rzeź, od razu zostają aresztowani.

"A ja walczę, bo mam do spłacenie kredyt mieszkaniowy" - napisał inny Rosjanin.

Ukraińska Prawda Telegram
Ukraińska PrawdaŹródło: Telegram, fot: screen

Wierzyli w propagandę Kremla

Rosyjscy żołnierze pisali też o bogactwie Putina, ale pytania o jachty i wille dyktatora szybko były przejmowane przez 'agitatorów', którzy manipulowali w odpowiedziach i starali się przekierować rozmowę na inne tematy" - zauważa Ukraińska Prawda.

d115u4v

Uczestnicy czatu zdają się wierzyć, że NATO planuje rozmieścić swoje wojska na terytorium Ukrainy, a do końca 2022 roku rozpocząć zakrojone na szeroką skalę działania wojenne przeciwko Rosji.

Część żołnierzy ma też nadzieję, że Rosja podpisze porozumienie pokojowe z Ukrainą i będą mogli wrócić do domów.

Ukraińska Prawda Telegram
Ukraińska PrawdaŹródło: Telegram, fot: screen

W późniejszych tygodniach wojny żołnierzy z Rosji interesuje też to, czy Ukraińcy zabijają, czy zwalniają jeńców. Zaczynają pojawiać się też opisy, potwierdzające zbrodnie wobec ludności cywilnej.

d115u4v

"Musimy zgładzić ten zgniły kraj z jego zgniłym społeczeństwem" - stwierdza jeden z mundurowych.

"Skąd oni o nas tyle wiedzą?"

Jednym z bardziej drażliwych tematów dla rosyjskiego wojska są dane osobowe. Wielokrotnie zastanawiali się, w jaki sposób strona ukraińska otrzymuje numery telefonów ich bliskich i dokładne dane na temat ich samych. Nie brakuje opinii, że to wynik działania "zdrajców".

Jednocześnie wojskowi są zaniepokojeni, czy prezydent Putin zdaje sobie sprawę z rzeczywistej sytuacji. Obawiają się, że wojna skończy się całkowitą klęską.

Pod koniec marca na czacie odbyła się z kolei wymiana zdań o tym, jak prawidłowo złożyć rosyjską flagę na pogrzebie. Opinie były podzielone: jedni twierdzili, że w formie kwadratu, a inni, iż trójkąta.

d115u4v

Rozmowy na czacie zostały zakończone 5 kwietnia, kiedy do niewoli trafił jeden z jego uczestników: porucznik Jurij Szałajew.

Ukraińska Prawda Telegram
Ukraińska PrawdaŹródło: Telegram, fot: screen

Zobacz też: Polska celem Łukaszenki? "Wykona każdy rozkaz Putina"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d115u4v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d115u4v
d115u4v
Więcej tematów