Trwa ładowanie...

Wyciek ropy w Izraelu. Zamknięto plaże. "Największa katastrofa ekologiczna kraju"

Izrael. W niedzielę doszło do wycieku ropy naftowej z niezidentyfikowanego dotąd statku. Zamknięto wszystkie plaże nad Morzem Śródziemnym. Urzędnicy wyciek ropy, który zdewastował wybrzeża, nazwali jedną z największych katastrof ekologicznych w historii Izraela.
Share
Izrael. Naukowcy badają ciało martwego płetwala wyrzucone z Morza Śródziemnego 21 lutego. W płucach zwierzęcia znaleziono czarną ciecz
Izrael. Naukowcy badają ciało martwego płetwala wyrzucone z Morza Śródziemnego 21 lutego. W płucach zwierzęcia znaleziono czarną ciecz Źródło: Getty Images, Fot: Amir Levy
d48kbtt

W zeszłym tygodniu organizacje działające na rzecz ochrony środowiska zgłaszały pojawienie się po silnej burzy na wybrzeżu Izraela kawałków smoły. Ministerstwo Ochrony Środowiska, a także aktywiści szacują, że co najmniej 1000 ton substancji smolistej trafiło na brzeg.

Izrael. Wyciek ropy ze statku

Od soboty tysiące wolontariuszy pomaga usuwać smołę. Z powodu wdychania toksycznych oparów kilku z nich trafiło do szpitala. Do pomocy w tej operacji wysłano także tysiące żołnierzy.

d48kbtt

Tamtejsze władze poszukują potencjalnego źródła wycieku, czyli statku przepływającego 11 lutego około 50 kilometrów od brzegu. Zdjęcia satelitarne oraz modelowanie ruchów fal mają pomóc w zawężeniu poszukiwań.

Gila Gamliel, minister ochrony środowiska, przekazał, że dziewięć jednostek znajdowało się w tym czasie w tym rejonie. Dodał, że prawdopodobne jest to, iż władze Izraela będą mogły zlokalizować odpowiedzialny za to statek.

Wtedy też państwo mogłoby podjąć odpowiednie kroki prawne, np. złożyć pozew o odszkodowanie, który pomógłby uporać się z tą katastrofą ekologiczną.

W internecie grupy ekologiczne opublikowały zdjęcia m.in. żółwi, które pokryte zostały gęstą ropą. Co więcej, Ministerstwo Rolnictwa w Izraelu ustaliło, że martwy płetwal, który został znaleziony na placu w południowej części kraju, zmarł wskutek spożycia substancji ropopochodnej.

Zobacz także: Pogoda długoterminowa z IMGW. Wiosnę przegoni siarczysty mróz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48kbtt

Podziel się opinią

Share
d48kbtt
d48kbtt
Więcej tematów