Trwa ładowanie...
d3eh4nb
15-04-2010 08:03

Wyciągnięto wrak okrętu - wciąż są tam ciała marynarzy

Korea Południowa wydobyła z Morza Żółtego część wraku południowokoreańskiego okrętu wojennego, zatopionego 26 marca po tajemniczej eksplozji. Prawdopodobnie w statku znajdują się wciąż ciała 44 marynarzy, którzy ponieśli śmierć w tonącej jednostce - podał Naczelny Sztab Połączonych Sił w Seulu. Oficjalnie wciąż uważa się ich za zaginionych.

d3eh4nb
d3eh4nb

Południowokoreańska telewizja SBS pokazała zdjęcia ogromnego pływającego dźwigu, który podnosi rufę ważącej 1 200 ton korwety Cheonan. Okręt po eksplozji w okolicach wyspy Baengnyeong, tuż przy granicy z Koreą Północną, przełamał się na dwie części.

Cała operacja wyciągnięcia z morza, zamocowania i przetransportowania rufy na specjalnej barce ma potrwać 11 godzin. Badanie szczątków okrętu w bazie morskiej pozwoli określić przyczyny zatonięcia.

Pozostałą część jednostki władze Korei Południowej planują wydobyć z morza na początku przyszłego tygodnia.

Ratownikom udało się uratować 58 ze 104 marynarzy z okrętu, który 26 marca wykonywał rutynowy patrol. Z morza wyłowiono także dwa ciała.

d3eh4nb

Winna jest Korea Północna?

Jak na razie nie udało się określić przyczyn eksplozji, choć nieoficjalnie podejrzewa się działania Korei Północnej. Nie wyklucza się, że okręt został trafiony torpedą lub wpłynął na minę z czasów wojny koreańskiej z lat 1950-1953.

Jak podało ministerstwo obrony w Seulu, Korea Południowa o pomoc w ustaleniu przyczyn jednej z największych południowokoreańskich katastrof morskich w historii poprosiła ekspertów z USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Szwecji.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj