Trwa ładowanie...

Wybrano pierwszego demokratycznego przywódcę Gwinei

Sąd Najwyższy Gwinei potwierdził w nocy z czwartku na piątek zwycięstwo długoletniego przywódcy opozycji Alpha Condego w wyborach prezydenckich, które odbyły się 7 listopada.

Share
Wybrano pierwszego demokratycznego przywódcę Gwinei
Źródło: AP, fot: Idrissa Soumare
d4i1s22

Sąd odrzucił oskarżenia drugiego kandydata do tego urzędu, Cellou Daleina Diallo, że wybory zostały sfałszowane.

Według oficjalnych i potwierdzonych przez sąd wyników, Conde, kandydat Zgromadzenia Ludu Gwinei (RPG), uzyskał 52,52% głosów a Diallo 47,48%.

Wybory z 7 listopada były pierwszymi prawdziwie wolnymi od czasu uzyskania przez Gwineę, byłą kolonię francuską, niepodległości w 1958 r. Przez 52 lata Gwineą rządziły reżimy dyktatorskie lub junty wojskowe.

d4i1s22

Po ogłoszeniu prowizorycznych wyników głosowania dały jednak o sobie znać różnice plemienne. Zwolennicy pochodzącego z plemienia Malinke Condego starli się ze zwolennikami Diallo, pochodzącego z plemienia Peul. Podczas powtarzających się starć i aktów przemocy 10 osób poniosło śmierć a 215 zostało rannych.

72-letni Conde, były profesor prawa na paryskiej Sorbonie, jest weteranem walki opozycyjnej, którą prowadził z autorytarnymi rządami od roku 1958. W 1970 r. został zaocznie skazany na śmierć przez reżim prezydenta Ahmeda Seku Ture. Po powrocie do kraju z przymusowej emigracji na początku lat 90-tych, został aresztowany przez juntę wojskową i spędził ponad 2 lata za kratami.

d4i1s22

Podziel się opinią

Share
d4i1s22
d4i1s22
Więcej tematów