Trwa ładowanie...

Wybory we Francji: prezydent ujawnił, na kogo zagłosuje w II turze

Jeśli o mnie chodzi, zagłosuję na Emmanuela Macrona - powiedział prezydent Francji Francois Hollande. - Po raz kolejny obecność skrajnej prawicy stanowi zagrożenie dla naszego kraju. W obliczu takiego zagrożenia, wymagana jest mobilizacja i jasny wybór - uzasadnił.
Share
Francois Hollande
Francois HollandeŹródło: AFP, Fot: Jim Watson
d3m5is5

Hollande jest socjalistą. Wybrany w prawyborach kandydat socjalistów Benoit Hamon już w niedzielę przyznał się do porażki i zaapelował do wyborców, by odrzucili Le Pen "w możliwie jak najmocniejszy sposób". W wyborach Hamon dostał 6,3 proc. głosów.

W pierwszej turze Macron zdobył 23,75 proc. głosów, a szefowa Frontu Narodowego Marine Le Pen - 21,53 proc. Na trzecim miejscu znalazł się przedstawiciel konserwatywnych Republikanów Francois Fillon, uzyskując 19,91 proc., a na czwartym polityk skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon z 19,64 proc. głosów.

Francuscy konserwatyści i socjaliści już w niedzielę wieczorem zapowiedzieli, że poprą Macrona i apelowali do wyborców o odrzucenie skrajnie prawicowego, eurosceptycznego Frontu Narodowego.

d3m5is5

Według sondaży Macron pokona w zaplanowanej na 7 maja drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji Marine Le Pen, zdobywając ponad 60 proc. głosów.

d3m5is5

Podziel się opinią

Share
d3m5is5
d3m5is5
Więcej tematów