Wybory samorządowe. Ile kart otrzymamy i kiedy poznamy wyniki?
Przed nami wybory samorządowe. Kogo wybieramy, ile kart do głosowania dostaniemy i kiedy możemy spodziewać się ostatecznych wyników wyborów? Odpowiadamy na najważniejsze pytania pojawiające się przy tej okazji.
07.04.2024 06:53
Kiedy odbędzie się pierwsza i druga tura wyborów?
W niedzielę 7 kwietnia odbędzie się pierwsza tura wyborów samorządowych. Druga tura wyborów zaplanowana jest na 21 kwietnia. Ale tylko w tych gminach i miastach, w których żaden z kandydatów na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta nie otrzymał w pierwszej turze co najmniej 50 proc. wszystkich oddanych ważnych głosów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile kart do głosowania otrzymamy?
Podczas tych wyborów otrzymamy, w zależności od miejsca, w którym głosujemy, trzy lub cztery karty do głosowania. Na jednej z nich będą kandydaci na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na drugiej – kandydaci do rady gminy/miasta, a na trzeciej –kandydaci do rady powiatu (tej karty nie będzie w 65 miastach na prawach powiatu, tam odpowiednikiem są radni miejscy). Na karcie czwartej znajdą się kandydaci do sejmiku wojewódzkiego. W Warszawie będzie jeszcze jedna, dodatkowa karta, na której znajdą się kandydaci do rad dzielnic.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kto może głosować w wyborach samorządowych?
Jak oddać głos w wyborach samorządowych?
Zagłosować można tylko na jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Głos będzie ważny, jeśli w kratce przy nazwisku danego kandydata postawiony zostanie "X". Jeśli tego znaku nie będzie, lub krzyżyki zostaną postawione przy wielu kandydatach, głos będzie traktowany jako nieważny.
W sytuacji, w której został zarejestrowany tylko jeden kandydat na wójta/burmistrza/prezydenta, na karcie do głosowania pojawi się tylko jedno nazwisko. Wówczas dostępne będą dwa pola - "za" i "przeciw". Kandydat będzie uznany za wybranego, jeśli uzyska więcej niż połowę głosów "za". Jeśli głosów "za" zbierze mniej, wyboru wójta dokona rada gminy bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skąd wiadomo, jakie są wyniki wyborów? (PJM)
Kiedy poznamy wyniki?
Wyniki głosowania w wyborach samorządowych ogłaszają terytorialne komisje wyborcze po tym, jak komisarz wyborczy zatwierdzi ich protokół. Natomiast Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi zbiorcze wyniki głosowania.
- To są najtrudniejsze wybory, w których są cztery akcje wyborcze. Na pewno będą trwały kilka dni. Obwodowe komisje wyborcze mają najwięcej pracy. Myślę, że ogłoszenie wyników wyborów przez PKW mogłoby być w powyborczą środę (10 kwietnia) - powiedziała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.
W wyborach samorządowych w 2018 r. PKW podała zbiorcze wyniki wyborów w nocy ze środy na czwartek. Wtedy mieliśmy do czynienia z dwoma komisjami wyborczymi: zadaniem pierwszej było przeprowadzenie głosowania, zaś drugiej - ustalenie wyników głosowania. W tegorocznych wyborach w lokalach wyborczych będzie pracować tylko jedna obwodowa komisja wyborcza.
Pietrzak uważa, że to zmiana na lepsze, ponieważ w poprzednich wyborach samorządowych pojawiły się m.in. z problemy z przekazywaniem pracy między komisjami, co wydłużało czas liczenia głosów. Ponadto - jak wskazała szefowa KBW - były też problemy z obsadzeniem komisji i większość z nich miała minimalne 5-osobowe składy. - Teraz zwiększono liczbę komisji i niemal w całym kraju obsadzono maksymalne składy - zauważyła.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski