Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Wpływowy kongresman nie chce wizyty Andrzeja Dudy. Wydał oświadczenie

Andrzej Duda w środę ogłosił, że wybiera się z oficjalną wizytą do Waszyngtonu, gdzie przyjmie go prezydent Donald Trump. Niestosowność tej wizyty, w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi, zauważył jeden z wpływowych kongresmanów.

Share
Wybory prezydenckie 2020. Wpływowy kongresman nie chce wizyty Andrzeja Dudy. Wydał oświadczenieŹródło: PAP
d131fbq

Prezydent Andrzej Duda do Waszyngtonu ma przylecieć w środę 24 czerwca. Cztery dni później w Polsce odbędzie się I tura wyborów prezydenckich. Informacja o niespodziewanej wizycie polskiej głowy państwa została zakomunikowana w środę.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda leci do USA. Kongresman reaguje

Głos w sprawie przylotu Andrzeja Dudy do Waszyngtonu zabrał kongresman Eliot L. Engel. Na stronie Komisji ds. Stosunków Zagranicznych Izby Reprezentantów zamieści oświadczenie, w którym czytamy, że wizytę polskiego prezydenta uznaje za "niestosowną".

Engel to kongresman z Nowego Jorku z 30-letnim stażem. Jak pisze, wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu: "to przykład zauroczenia prezydenta Trumpa przywódcami, którzy wykazują autokratyczne tendencje".

Zobacz wideo: Wybory prezydenckie 2020. <a href="https://wiadomosci.wp.pl/leszek-balcerowicz-6139171243718273c">Leszek Balcerowicz</a> mocno o Andrzeju Dudzie: Bezprzykładnie hańbił urząd

Wybory 2020. Andrzej Duda w USA. Kongresman krytykuje wypowiedź o LGBT

Jak podkreśla, Polska jest bliskim i cenionym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, ma jednak pewne zastrzeżenia. "Prezydent Duda i jego partia Prawo i Sprawiedliwość podważyli niezależność polskiego sądownictwa, zainstalowali ludzi partii na wpływowych stanowiskach w wojsku i atakowali niezależne media" - czytamy w komunikacie kongresmana Engela.

d131fbq

Amerykański polityk nawiał też do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy ws. LGBT, które padły na jednym z wieców wyborczych. Duda stwierdził wtedy, że: "próbuje się nam wmówić, że (LGBT - przyp. red.) to ludzie, a to jest po prostu ideologia". Za tę wypowiedź padły na Dudę słowa krytyki nie tylko w Polsce, ale też na świecie.

"Prezydent Duda i jego partia propagują przerażające homofobiczne stereotypy oraz politykę sprzeczną z prawami człowieka i wartościami, do których przestrzegania Ameryka powinna dążyć" - czytamy w oświadczeniu Eliota L. Engela.

Kongresman zwrócił się też do amerykańskiego przywódcy. "Wzywam prezydenta Donalda Trumpa do natychmiastowego odwołania tego spotkania" - napisał Engel.

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda z wizytą u Donalda Trumpa

Informacja zakomunikowana w środę potwierdziła nieoficjalne ustalenia WP dotyczące wizyty polskiego prezydenta w USA. Andrzej Duda, jak wynika z informacji, poleci tam na zaproszenie Donalda Trumpa. Tematem rozmów ma być współpraca w dziedzinie obronności, a także handlu, energii i bezpieczeństwa telekomunikacyjnego.

d131fbq

W komunikacie biura prasowego Białego Domu podkreślono również, że Andrzej Duda ma być pierwszym prezydentem innego kraju, który zostanie przyjęty przez Trumpa od początku wybuchu epidemii koronawirusa.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d131fbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d131fbq
d131fbq
Więcej tematów