Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. SN ma orzec nieważność wyborów? Prezes izby SN: przyjęłam to z pewnym zdziwieniem

Jednym z założeń porozumienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z prezesem Porozumienia Jarosławem Gowinem jest stwierdzenie przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, które powinny się odbyć 10 maja. Prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która rozstrzyga o ważności wyborów, przyznała, że jest tym założeniem zdziwiona.

Share
Wybory prezydenckie 2020. SN ma orzec nieważność wyborów? Prezes izby SN: przyjęłam to z pewnym zdziwieniemŹródło: PAP
d21oi94

- Z pewnym zdziwieniem przyjęłam czynione apriorycznie założenie co do przyszłego orzeczenia Sądu Najwyższego odnośnie ważności wyborów - przyznała w rozmowie z TVN24 prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego sędzia Joanna Lemańska.

Przypomniała, że sędziowie są "niezawiśli i niezależni". - Tylko od składu orzekającego zależy, jaka będzie treść podjętego orzeczenia. Wszelkie spekulacje, które pojawiają się w mediach w tym zakresie, traktuję jako element dyskursu publicznego bez żadnego wpływu na orzeczenia, które zapadają w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych - stwierdziła.

Sędzia Lemańska przypomniała, że nie są to pierwsze wybory, o których ważności orzekać będzie ta izba. Dodała, że podjęte przez nią rozstrzygnięcia, zarówno dotyczące protestów wyborczych, jak i stwierdzania ważności wyborów, "nie były komentowane negatywnie". - Raczej przyjmowano ich trafność i słuszność - dodała.

d21oi94

Zobacz także: Deal Kaczyński-Gowin. Co oznacza i ile wiedział Duda?

Prezes Izby tłumaczyła także w rozmowie z TVN24 procedurę, podejmowania decyzji o ważności wyborów. Przypomniała, że najpierw Państwowa Komisja Wyborcza musi stwierdzić wynik wyborów i obwieścić go w Dzienniku Ustaw. - To dopiero otwiera możliwość do składania protestów wyborczych do Sądu Najwyższego. Jeżeli takie zostaną wniesione, to my oczywiście będziemy je rozpoznawać - stwierdziła.

Wybory prezydenckie 2020. Ważność wyborów stwierdza się na podstawie sprawozdania PKW

Wszczęcie orzeczenia w sprawie ważności wyborów następuje na podstawie sprawozdania, jakie złoży PKW. Mówiła, że takie sprawozdanie nie jest wiążące, ale w praktyce stanowi bardzo istotny element podejmowania decyzji w tej sprawie. - Obecnie bardzo trudno jest mi spekulować, jakie czynności podejmie PKW, a tym bardziej - jaka będzie ich treść - mówiła w TVN24 prezes Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

d21oi94

W czwartek rano Sejm odrzucił uchwałę Senatu, która w sprawie ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich w 2020 roku. To oznacza, że przedłożenie to trafi teraz na biurko prezydenta.

W środę wieczorem prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz lider Porozumienia Jarosław Gowin opublikowali komunikat, w którym oświadczyli, że "po 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez SN nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".

Źródło: tvn24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

d21oi94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21oi94
Więcej tematów