Trwa ładowanie...

Wybory prezydenckie 2020. Podpisuje ustawy, jest zwierzchnikiem wojska. Oto Prezydent RP

Trwają wybory prezydenckie. O godzinie 21 poznamy wyniki exit poll I tury, która może wyłonić głowę państwa. Jakie uprawnienia ma prezydent? Jaką rolę pełni w systemie parlamentarnym? W tym tekście przybliżymy wam postać głowy państwa.

Wybory prezydenckie 2020. Podpisuje ustawy, jest zwierzchnikiem wojska. Oto Prezydent RPŹródło: East News
d4j29lt
d4j29lt

Urząd Prezydenta RP istnieje nieprzerwanie od grudnia 1922 roku. Jako pierwszy funkcję tę sprawował Gabriel Narutowicz, który prezydentem był zaledwie przez pięć dni. Rządził między 11 a 16 grudnia 1922 roku, kiedy to w warszawskiej galerii Zachęta został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego.

Wybory prezydenckie 2020. Prezydent RP na przestrzeni lat

Od objęcia przez Narutowicza fotela prezydenta, Polska miała łącznie 15 przywódców. 16 - jeżeli liczyć Bolesława Bieruta. On swój urząd pełnił z Polski w tym samym czasie, gdy na emigracji funkcję głowy państwa pełnił Władysław Raczkiewicz.

Ostatnim prezydentem Polski na uchodźstwie był Ryszard Kaczorowski, który insygnia prezydenckie w 1990 roku przekazał Lechowi Wałęsie. Po przewodniczącym "Solidarności" urząd pełnili: Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i obecnie - Andrzej Duda.

Zobacz też: Wybory 2020. Zaświadczenie o prawie do głosowania - PKW

Wybory prezydenckie 2020. Prezydent RP - funkcje i uprawnienia

Na przełomie lat funkcje prezydenta oraz jego uprawnienia uległy znaczącej zmianie. Współcześnie, wśród tych najważniejszych, możemy wymienić następujące:

  • jest zwierzchnikiem sił zbrojnych RP
  • pełni funkcję reprezentacyjną
  • zarządza wybory parlamentarne, do europarlamentu
  • powołuje premiera oraz ministrów
  • zgłasza projekty ustaw oraz projekty zmian konstytucji
  • ma prawo weta ustawodawczego
  • nadaje obywatelstwo polskie
  • ratyfikuje i wypowiada umowy międzynarodowe
  • mianuje urzędników dyplomatycznych RP
  • przyjmuje listy uwierzytelniające i odwołujące zagranicznych dyplomatów
d4j29lt

Wybory prezydenckie 2020. Prezydent RP - prerogatywy i kontrasygnata

Władza prezydenta uległa osłabieniu na przestrzeni lat. Mimo iż jest przedstawicielem władzy wykonawczej w polskiej legislacji, w wielu przypadkach do działania potrzebuje tzw. kontrasygnaty premiera. Co to oznacza? W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że przy części decyzji prezydent potrzebuje zgody - drugiego podpisu, który musi złożyć premier.

Taką rolę prezydenta politolog dr hab. Tomasz Słomka z Uniwersytetu Warszawskiego nazywa "prezydenturą arbitrażową". Można stwierdzić, że to właściwa nazwa, ponieważ nie ma on ani tak silnej władzy jak prezydent Francji, który trzyma pieczę nad władzą wykonawczą i decyduje o polityce zagranicznej kraju, ani tak słabej jak prezydent Niemiec, który pełni w zasadzie zaledwie funkcję reprezentacyjną.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d4j29lt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j29lt
Więcej tematów