Trwa ładowanie...
d40tosg

Wybory prezydenckie 2020. Najnowszy sondaż. Ciekawa II tura

Gdyby wybory prezydenckie 2020 odbywały się w lutym, największe poparcie uzyskałby Andrzej Duda - wynika z najnowszego sondażu Kantar. Jego przewaga kurczy się jednak w II turze. I to nie tylko w starciu z Małgorzatą Kidawą-Błońską.
Share
Poparcie dla Andrzeja Dudy wzrosło po 2 punkty procentowe
Poparcie dla Andrzeja Dudy wzrosło po 2 punkty procentoweŹródło: PAP, Fot: Leszek Szymański
d40tosg

Na Andrzeja Dudę chciałoby głosować 40 proc. badanych deklarujących udział w wyborach prezydenckich. Małgorzata Kidawa-Błońska (PO) uzyskałaby 21 proc. poparcia, a Robert Biedroń - 7 proc.

Na kandydata niezależnego Szymona Hołownię chciałoby głosować 6 proc. respondentów. Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) otrzymałby poparcie 5 proc., a Krzysztof Bosak (Konfederacja) - 3 proc.

1 proc. ankietowanych wybrałoby innego kandydata. 17 proc. stwierdziło, że nie ma jeszcze sprecyzowanych preferencji wyborczych.

d40tosg

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Znikające wpisy Andrzeja Dudy. Adam Bielan wyjaśnia

W stosunku do stycznia poparcie dla Andrzeja Dudy i Krzysztofa Bosaka wzrosło po 2 punkty procentowe, po 1 p.p. wzrosło poparcie dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Władysława Kosiniaka-Kamysza. Poparcie dla Roberta Biedronia utrzymało się od stycznia na tym samym poziomie. Spadł odsetek osób niezdecydowanych (o 5 punktów procentowych).

Wybory prezydenckie 2020. II tura

Co w drugiej turze? Gdyby Andrzej Duda spotkał się w niej z Małgorzatą Kidawą-Błońską, uzyskałby poparcie 49 proc. Kandydatka PO otrzymałaby 37 proc. głosów. 14 proc. głosujących nie wiedziałoby, na kogo ma oddać głos.

d40tosg

Gdyby w drugiej turze znaleźli się Andrzej Duda i Szymon Hołownia, urzędujący prezydent otrzymałby 47 proc. głosów, a Hołownia - 36 proc. 17 proc. głosujących nie zadeklarowało oddania głosu na któregoś z tych kandydatów.

Przeczytaj również: Wybory prezydenckie 2020. "To byłaby wspaniała informacja". Joanna Scheuring-Wielgus o rewolucyjnych sondażach

Gdyby przeciwnikiem Andrzeja Dudy był Robert Biedroń, Duda uzyskałby 48 proc. głosów, a Biedroń 33 proc. 19 proc. nie wiedziałoby, na kogo zagłosować.

Wybory prezydenckie 2020. Frekwencja

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 72 proc. 38 proc. zadeklarowało, że "zdecydowanie" weźmie udział w wyborach, a 34 proc., że "raczej tak". 19 proc. respondentów stwierdziło, że nie będzie w nich uczestniczyć, w tym 11 proc. "raczej nie", 8 proc. "zdecydowanie nie". 9 proc. odpowiedziało, że "nie wie", czy weźmie udział w wyborach.

Sondaż Kantar został przeprowadzony w dniach 7-12 lutego, metodą wywiadów bezpośrednich na reprezentatywnej próbie 966 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje prezydenckie badano w grupie 698 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

Źródło: interia.pl

Przeczytaj również: Sondaż. Polacy gorzej oceniają pracę prezydenta Andrzeja Dudy

d40tosg

Podziel się opinią

Share
d40tosg
d40tosg
Więcej tematów