Trwa ładowanie...
d1rpesa

Wybory prezydenckie 2020. Komu kandydaci przekażą poparcie w II turze? Najnowszy sondaż

Walka o urząd prezydenta trwa. Wszystko wskazuje na to, że w nadchodzących wyborach dojdzie do II tury, w której znajdą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Komu przekażą swoje poparcie pozostali kandydaci? Wyniki najnowszego sondażu jasno wskazują, na kogo zagłosują ich wyborcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Opublikowano nowy sondaż
Wybory prezydenckie 2020. Opublikowano nowy sondaż (Agencja Gazeta)
d1rpesa

Najnowszy sondaż wyborczy przeprowadził Instytut Badań Pollster. Pytanie zadane respondentom dotyczyło tego, na kogo zagłosują oni w II turze wyborów prezydenckich, jeśli ich kandydat się do niej nie zakwalifikuje.

Według uzyskanych wyników, w II turze wyborów prezydenckich swój głos na kandydata Koalicji Obywatelskiej Rafała Trzaskowskiego odda 74 proc. wyborców Szymona Hołowni. Jedynie 17 proc. z nich twierdzi, że wybierze urzędującego prezydenta Andrzeja Dudę - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Super Expressu.

Nie inaczej jest również w przypadku elektoratu Roberta Biedronia - aż 85 proc. osób popierających go zagłosuje w II turze na kandydaturę Rafała Trzaskowskiego, a jedynie 7 proc. z nich opowiada się, że w II turze odda głos na Dudę.

d1rpesa

Jeśli dojdzie do drugiej tury i znajdą się w niej Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, to swój głos kandydatowi opozycji przekaże też większość wyborców Władysława Kosiniaka- Kamysza. Opowiada się za nim 63 proc. pytanych. Andrzeja Dudę w dogrywce wyborów poprze natomiast 17 proc. badanych.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Sztab Andrzeja Dudy zarzuca kłamstwo Rafałowi Trzaskowskiemu. Cezary Tomczyk: nie wiem, o co chodzi

Wybory 2020. Krzysztof Bosak pomoże wygrać Andrzejowi Dudzie?

Z kolei z sondażu Pollster dla "SE" wynika, że na najmniejszą liczbę głosów w drugiej turze Rafał Trzaskowski może liczyć od wyborców kandydata Konfederacji Krzysztofa Bosaka. Jedynie 19 proc. respondentów opowiada się, że na niego zagłosuje. W tym przypadku aż 49 proc. wyborców deklaruje, że w II turze poprze Andrzeja Dudę. 32 proc. pytanych wciąż nie wie, na kogo odda swój głos, jeśli jego kandydat nie zakwalifikuje się do II tury wyborów.

d1rpesa

Eksperci sądzą, że urzędujący prezydent będzie w nadchodzących dniach starał się przekonać do siebie wyborców Krzysztofa Bosaka, których głos może być decydujący w walce o reelekcję.

- Wydaje się, że Andrzej Duda nie ma innego wyjścia. Mimo konserwatywnego rysu Konfederacji, część wyborców Krzysztofa Bosaka rozważa głosowanie na Rafała Trzaskowskiego. To właśnie ci wyborcy mogą przesądzić o wyniku wyborów i dlatego spodziewam się, że Andrzej Duda będzie starał się zrobić wyraźny ukłon w stronę tych wyborców - mówi w rozmowie z se.pl dr Sebastian Gajewski z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego.

W badaniu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster w dniach 16-17 czerwca wzięło udział 1047 dorosłych Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1rpesa

Podziel się opinią

Share
d1rpesa
d1rpesa
Więcej tematów