Trwa ładowanie...
d36pl53

Wybory prezydenckie 2020. Koalicjanci PO myślą o własnym kandydacie

Za kilkadziesiąt godzin Platforma Obywatelska wyłoni kandydatkę, bądź kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich. Jak się okazuje - partie wchodzące w koalicję z ugrupowaniem Grzegorza Schetyny - mają się zastanawiać nad wystawieniem własnych kandydatur.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie. Koalicjanci PO nadal nie podjęli decyzji ws. wspólnego kandydata (zdj. arch.)
Wybory prezydenckie. Koalicjanci PO nadal nie podjęli decyzji ws. wspólnego kandydata (zdj. arch.) (PAP, Fot: Jan Karwowski)
d36pl53

W wyścigu o partyjną nominację walczą dwie osoby - wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. W najbliższą sobotę delegaci PO na zjeździe krajowym w Warszawie oficjalnie zdecydują, który reprezentant PO będzie walczył w maju o prezydenturę. Decyzję będą musiały podjąć także mniejsze ugrupowania skupione w Koalicji Obywatelskiej. O takim scenariuszu, jako pierwszy, informował o tym reporter WP Michał Wróblewski.

Większość partii ma podjąć decyzję dopiero po Nowym Roku. Według doniesień "Rzeczpospolitej" wiele osób w "Nowoczesnej" namawia do startu jej nowego przewodniczącego: 35-letniego Adama Szłapkę.

Także w styczniu wiążącą decyzję ma podjąć Inicjatywa Polska. Rada Krajowa tej formacji obradowała już w sobotę, jednak dopiero po wewnętrznych wyborach w PO, ujawni swoje kampanijne postulaty. W oparciu o reakcje na nie, IP zdecyduje się albo na poparci kandydata PO, albo na wystawienie przewodniczącej - Barbary Nowackiej.

d36pl53

Wielką zagadką pozostają Zieloni. Marek Kossakowski - lider partii - przyznał ostatnio, że w ugrupowaniu pojawia się coraz więcej głosów za wystawieniem własnego kandydata w majowych wyborach prezydenckich. W grę - według "Rzeczpospolitej - wchodzą trzy warianty - polityk związany z Zielonymi, ekolog którego poglądy są zbieżne z linią partii. A także poparcie Szymona Hołowni, któremu ma być blisko do Zielonych ze względu na "jego proekologiczne nastawienie".

-To, czy udzielimy poparcia kandydatowi PO będzie zależało od tego, czy - i jak bardzo - nasze postulaty dotyczące ekologii czy zmian klimatycznych będą uwzględnione - przyznał w rozmowie z gazetą rzecznik Zielonych Maciej Józefowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Dobitny sondaż o Banasiu. Reakcja Radosława Fogla

d36pl53

Podziel się opinią

Share
d36pl53
d36pl53
Więcej tematów