Trwa ładowanie...
dr0kbc1

Wybory prezydenckie 2020. Jest powód do przesunięcia? Sąd Najwyższy uznał skargę kandydata

Sąd Najwyższy przyjął ze zrozumieniem decyzję jednego z kandydatów w wyborach prezydenckich. Sławomir Grzywa odmówił uzupełnienia wymaganej liczby podpisów ze względu na zagrożenie koronawirusem w Polsce. W komunikacie SN podkreślono, że byłoby to "nierealne".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory prezydenckie 2020. Sąd Najwyższy nakazał zarejestrowanie komitetu wyborczego Sławomira Grzywy
Wybory prezydenckie 2020. Sąd Najwyższy nakazał zarejestrowanie komitetu wyborczego Sławomira Grzywy (PAP, Fot: Mateusz Marek)
dr0kbc1

Kandydat w wyborach prezydenckich Sławomir Grzywa zaskarżył uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej. PKW nie chciała zarejestrować jego komitetu, ponieważ na złożonych listach zabrakło wymaganego tysiąca podpisów poparcia.

Grzywa został wezwany do uzupełnienia braku w ciągu 3 dni. Sąd Najwyższy uznał, że "zobowiązanie, jakie PKW nałożyła na pełnomocnika wyborczego w dniu 9 marca 2020 r., było (...) 'z góry' niewykonalne, bo stały temu na przeszkodzie obiektywne czynniki usprawiedliwione nadzwyczajnymi okolicznościami, całkowicie niezależnymi od pełnomocnika wyborczego".

SN w oficjalnym komunikacie podkreślił, że zbieranie podpisów w dniach 9-12 marca było utrudnione tym bardziej, że "już na kilka, kilkanaście dni przed tym okresem przedstawiciele najwyższych organów państwowych uprzedzali społeczeństwo w środkach masowego przekazu o realnych zagrożeniach dla zdrowia i życia ludzkiego wynikających z faktu rozszerzania się pandemii koronawirusa".

dr0kbc1

Zobacz też: Padło pytanie o testy. Profesor: "kompletna ruina służby zdrowia"

Uznanie skargi oznacza, że PKW jest zobowiązana do przyjęcia zawiadomienia o utworzeniu Komitetu Wyborczego Kandydata na Prezydenta RP Sławomira Grzywy.

dr0kbc1

"W skrócie: jeśli wg SN kandydat Grzywa nie mógł z powodu epidemii zebrać kilkuset brakujących podpisów, to tym bardziej nie da się zebrać 100 tys. do piątku. A skoro tak, to jeśli ktokolwiek powoła się na podobne trudności po wyborach - trzeba je będzie uznać za nieważne" - podsumował sytuację dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dr0kbc1

Podziel się opinią

Share
dr0kbc1
dr0kbc1
Więcej tematów