Trwa ładowanie...
d3bv7qq

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda: spokojnie stałem z boku

Wybory prezydenckie nadal nie mają wyznaczonego terminu, a tymczasem spór o głosowanie podczas pandemii koronawirusa skomentował prezydent Andrzej Duda. Wyjaśnił, dlaczego "stał z boku" podczas dotychczasowych wydarzeń.
Share
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda: spokojnie stałem z boku
Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda: spokojnie stałem z boku
d3bv7qq

- Jestem dzisiaj prezydentem, ale w tych wyborach jestem także i kandydatem. W związku z powyższym ci, którzy dzisiaj pokrzykują - przede wszystkim ze strony opozycji - że nie zabrałem głosu, jeszcze głośnej by krzyczeli, gdybym ten głos zabrał - powiedział prezydent Andrzej Duda w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem w w programie "Gość Wiadomości" TVP.

- Że ingeruję w proces wyborczy, że jako kandydat wtrącam się w wybory, że próbuję manipulować procesem wyborczy. Otóż właśnie nie. Dlatego spokojnie stałem z boku - mówił prezydent.

Powiedział również, że "nie jest kompetencją prezydenta Rzeczypospolitej ogłaszanie tych wyborów" i przywołał zapisy konstytucji, które mówią o roli marszałka Sejmu.

d3bv7qq

Zobacz też: Odmrażanie gospodarki. Prof. Marian Zembala o decyzjach rządu

Prezydent Duda nawiązał także do rozmów, na które zaprosił marszałek Sejmu Elżbietę Witek oraz marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Wyjaśnił, że zrobił to, aby "poprosić ich o to, by w miarę koncyliacyjnie to wszystko się odbyło".

- Żeby przyjęte zostały takie rozwiązania, które w miarę możliwości będą do zaakceptowania przez wszystkie strony sceny politycznej - powiedział Andrzej Duda na antenie TVP.

d3bv7qq

Wybory prezydenckie 2020. Andrzej Duda apeluje do parlamentarzystów

Zaapelował też do parlamentarzystów. - Gwarantowanie ciągłości władzy państwowej jest jednym z obowiązków prezydenta. Dlatego apeluję do parlamentu, by doprowadzić do tego, by te wybory spokojnie mogły się odbyć - mówił.

- Bardzo bym chciał, by wybory odbyły się bezpiecznie dla moich rodaków, aby odbyły się z zachowaniem wszelkich przepisów prawa - stwierdził prezydent.

Przypomnijmy: nowa ustawa autorstwa PiS trafiła z Sejmu do Senatu. Nadal nie wiadomo, kiedy zostanie przeprowadzone głosowanie. W środę z inicjatywy Lewicy w środę zwołano okrągły stół ws. wyborów.

d3bv7qq

Koronawirus w Polsce i na świecie. Mapa

Chorobę COVID-19 wywołuje koronawirus (SARS-CoV-2). Od 11 marca Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje koronawirusa jako pandemię. W drugiej połowie marca liczba chorych na koronawirusa we Włoszech, Hiszpanii, Niemczech i Francji stała się wyższa niż w Chinach. W Polsce w związku z pandemią obowiązuje stan epidemii.

W internecie dostępna jest mapa, która pokazuje, jaka jest skala problemu i dokąd dotarł wirus.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3bv7qq

Podziel się opinią

Share
d3bv7qq
d3bv7qq
Więcej tematów