Wybory parlamentarne 2019. Liczne przestępstwa i wykroczenia ws. łamania ciszy wyborczej

Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę. Policja przypomina, że w kraju obowiązuje cisza wyborcza. Podkreśla też, że w tej sprawie odnotowała już dwa przestępstwa dotyczące podawania wyników sondaży wyborczych oraz 43 wykroczenia.

Wybory parlamentarne 2019. Liczne przestępstwa i wykroczenia ws. łamania ciszy wyborczej
Źródło zdjęć: © East News
Patryk Osowski

Wybory parlamentarne 2019 ruszą w lokalach w całej Polsce w niedzielę o godz. 7 rano. Już od soboty obowiązuje jednak cisza wyborcza, za łamanie której grożą poważne konsekwencje.

Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji poinformował, że funkcjonariusze otrzymali już wiele zgłoszeń w tej sprawie. 15 przypadków dotyczy wykroczeń z kodeksu wyborczego, a 28 z kodeksu wykroczeń.

W województwie pomorskim policja ukarała mandatem mężczyznę, który zerwał plakat wyborczy.

W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o złamaniu ciszy wyborczej przez jedną ze szczecińskich rozgłośni radiowych. Sprawa jest analizowana.

Na Mazowszu pewien mężczyzna nakleił plakat wyborczy na baner innego z kandydatów, czym również naruszył przepisy.

Z kolei w Wielkopolsce 35-latek zerwał 13 plakatów wyborczych. Policja wystawiła mu za to mandat na 150 zł.

Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" zwrócił uwagę telewizji wPolsce.pl. Jak zauważył, w sobotę do pewnego momentu na dolnym pasku telewizji wyświetlano wynik jednego z niedawnych sondaży. Dostał nawet odpowiedź od jednej z prowadzących programy w tej stacji - Aleksandry Jakubowskiej, która napisała: "Niestety, wina systemu, bo automatycznie pobrał tytuły z wczorajszego portalu wpolityce.pl".

Przypomnijmy, że publikowanie sondaży wyborczych w trakcie ciszy zagrożone jest grzywną od 500 tysięcy do miliona złotych.

Obraz
© ZRZUT EKRANU - www.wpolsce.pl

Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza

Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę i potrwa do końca wyborów parlamentarnych 2019. Lokale wyborcze planowo zostaną zamknięte o godz. 21. Do tego czasu zabronione jest zwoływanie zgromadzeń pochodów czy manifestacji, rozpowszechnianie materiałów wyborczych oraz publikowanie sondaży.

Nie można też agitować na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje również w internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet milion złotych grzywny.

Źródło: polskieradio.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (386)