Trwa ładowanie...
d4unx1i

Wybory parlamentarne 2019. Liczne przestępstwa i wykroczenia ws. łamania ciszy wyborczej

Wybory parlamentarne 2019 już w niedzielę. Policja przypomina, że w kraju obowiązuje cisza wyborcza. Podkreśla też, że w tej sprawie odnotowała już dwa przestępstwa dotyczące podawania wyników sondaży wyborczych oraz 43 wykroczenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Ważne informacje od policji.
Wybory parlamentarne 2019. Ważne informacje od policji. (East News)
d4unx1i

Wybory parlamentarne 2019 ruszą w lokalach w całej Polsce w niedzielę o godz. 7 rano. Już od soboty obowiązuje jednak cisza wyborcza, za łamanie której grożą poważne konsekwencje.

Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji poinformował, że funkcjonariusze otrzymali już wiele zgłoszeń w tej sprawie. 15 przypadków dotyczy wykroczeń z kodeksu wyborczego, a 28 z kodeksu wykroczeń.

d4unx1i

W województwie pomorskim policja ukarała mandatem mężczyznę, który zerwał plakat wyborczy.

W województwie zachodniopomorskim funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o złamaniu ciszy wyborczej przez jedną ze szczecińskich rozgłośni radiowych. Sprawa jest analizowana.

Na Mazowszu pewien mężczyzna nakleił plakat wyborczy na baner innego z kandydatów, czym również naruszył przepisy.

Z kolei w Wielkopolsce 35-latek zerwał 13 plakatów wyborczych. Policja wystawiła mu za to mandat na 150 zł.

d4unx1i

Zobacz też: Uwolniła wielbłąda z cyrku, teraz razem zwiedzają Europę

Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej" zwrócił uwagę telewizji wPolsce.pl. Jak zauważył, w sobotę do pewnego momentu na dolnym pasku telewizji wyświetlano wynik jednego z niedawnych sondaży. Dostał nawet odpowiedź od jednej z prowadzących programy w tej stacji - Aleksandry Jakubowskiej, która napisała: "Niestety, wina systemu, bo automatycznie pobrał tytuły z wczorajszego portalu wpolityce.pl".

Przypomnijmy, że publikowanie sondaży wyborczych w trakcie ciszy zagrożone jest grzywną od 500 tysięcy do miliona złotych.

ZRZUT EKRANU - www.wpolsce.pl
d4unx1i

Wybory parlamentarne 2019. Cisza wyborcza

Cisza wyborcza trwa od północy z piątku na sobotę i potrwa do końca wyborów parlamentarnych 2019. Lokale wyborcze planowo zostaną zamknięte o godz. 21. Do tego czasu zabronione jest zwoływanie zgromadzeń pochodów czy manifestacji, rozpowszechnianie materiałów wyborczych oraz publikowanie sondaży.

Nie można też agitować na rzecz kandydatów. Zakaz obowiązuje również w internecie. Za złamanie ciszy wyborczej grozi nawet milion złotych grzywny.

Źródło: polskieradio.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4unx1i

Podziel się opinią

Share

d4unx1i

d4unx1i
Więcej tematów