Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Kampania w kościołach. Episkopat znów zabrał głos

Przemówienia polityków z ambony, rozstawione przed kościołem namioty, a w ostatnim czasie nawet ulotki na ławach w świątyni. Kampania wyborcza trwa i trafiła za mury kościoła. - To jest jasno przyjęte - kościół to nie jest przestrzeń do pozostawiania materiałów informacyjnych jakiegokolwiek ugrupowania politycznego - mówi WP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Wybory parlamentarne 2019. Kampania w kościołach. Episkopat znów zabrał głosŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d1cjryr
d1cjryr

Zaczęło się od przemówień na mszach świętych.

18 sierpnia. Ryszard Czarnecki przemawia z kościelnej ambony. Później sam informuje o tym w mediach społecznościowych. "Wczoraj wieczorem jeszcze Wiązów, dziś już przed południem Kamieniec Wrocławski, gmina Czernica, powiat Wrocław. Dożynki parafialne i misterium chleba. Nie pierwszy raz tu byłem i nie ostatni. Dziękuje za serdeczne przyjęcie, rozmowy i staropolską gościnność” - napisał Czarnecki, zamieszczając fotografie z wydarzenia.

Kilka dni po tym wydarzeniu rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, wydaje oświadczenie.

d1cjryr

"Zarówno Msza Święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie, to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” - zaznacza rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów, są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca. "Świątynia nie jest odmianą Areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne są nadużyciami” - zaznacza rzecznik Episkopatu.

Ale kampania toczy się dalej. 9 września. Poseł PiS Marek Suski, w trakcie mszy świętej w kościele w Jedlińsku (województwo mazowieckie), wchodzi na ambonę - jak tłumaczył na zaproszenie księdza - i odczytuje list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Namioty przed kościołem, ulotki w kościele

I, jak się okazuje, na przemówieniach się nie kończy. Jeden z naszych czytelników, pan Andrzej, od lat mieszka na warszawskiej Woli. Alarmuje: - Widziałem na własne oczy, jak przed kościołem na ul. Wolskiej, pod samym wejściem przy płocie, rozstawione były namioty oklejone logiem Prawa i Sprawiedliwości. Stali ludzie, zaczepiali starsze osoby wychodzące z kościoła.

Pan Andrzej jest oburzony. - Gdy tylko to dostrzegłem, uznałem, że to skandal, by agitować przed kościołem - mówi WP.

d1cjryr

15 września. W mediach społecznościowych pojawia się zdjęcie ulotek wyborczych z wizerunkiem i programem tamtejszego kandydata Prawa i Sprawiedliwości Waldemara Budy leżących na kościelnych ławkach. Okazuje się, że to archikatedra łódzka.

Sam Buda odnosząc się do zdarzenia mówił, że jest zaskoczony. Deklarował, że nie ma z tym nic wspólnego i jest przeciwny tego typu praktykom. Obiecał sprawę wyjaśnić. Dziś, gdy próbowaliśmy się dowiedzieć, czy do faktycznej reakcji doszło, nie odpowiedział na nasze pytania.

d1cjryr

Zareagował natomiast jego polityczny oponent, również startujący z łódzkiej listy, kandydat lewicy Tomasz Trela. "Cwany Waldek”, poseł Waldemar Buda z PiS znów cwaniakuje. Waldek, jak już idziesz do Kościoła to się pomódl, a nie zabierasz ulotki i kampanię robisz. Żałosne i ohydne zarazem" - napisał na Twitterze.

We wtorek znów spytaliśmy rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, jak odnosi się do kampanii w kościołach. Powtarza, że komunikat, który wydano pod koniec sierpnia nadal jest aktualny. Dodał, że nadużyciem jest wprowadzanie polityki do kościoła. Niezależnie od tego, czy to przemówienia z ambony, czy ulotki na kościelnych ławach.

d1cjryr

- Nie wiem, w jaki sposób ulotki tam się znalazły. W każdym razie wiadomo powszechnie, że to nie jest przestrzeń do pozostawiania materiałów informacyjnych jakiegokolwiek ugrupowania - mówi WP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Kampania wyborcza trwa. Do urn pójdziemy 13 października.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cjryr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cjryr
Więcej tematów