Trwa ładowanie...
dh31ljn

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zameldowania i przez pełnomocnika?

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się już w połowie października. Jeżeli chcesz głosować poza miejscem zameldowania, musisz wypełnić odpowiednie dokumenty. Seniorzy i osoby niepełnosprawne będą mogły głosować przez pośrednika lub korespondencyjnie. Sprawdź jak to zrobić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak głosować korespondencyjnie i przez pośrednika?
Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak głosować korespondencyjnie i przez pośrednika? (East News)
dh31ljn

Kiedy wybory do Sejmu i Senatu 2019? Kto może wziąć w nich udział?

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. W godzinach 7-21 będzie można oddać głos na kandydatów startujących w wyborach do sejmu i senatu.

Prawo głosu w Polsce mają osoby, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 18. rok życia i nie zostały pozbawione praw publicznych oraz nie są ubezwłasnowolnione.

dh31ljn

Żeby wziąć udział w wyborach, należy stawić się w odpowiednim lokalu wyborczym, pobrać kartę do głosowania i postawić znak "X" w kratce przy nazwisku jednego kandydata do sejmu i jednego kandydata do senatu.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zameldowania?

Chcesz wziąć udział w wyborach do sejmu i senatu, ale w dniu wyborów będziesz przebywać poza miejscem zameldowania? Nic straconego. Istnieje kilka sposobów na wzięcie udziału w wyborach 13 października. Żeby zagłosować poza miejscem zameldowania, możesz:

  • Dopisać się na stałe do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania. Pamiętaj, że możesz znajdować się tylko jednym rejestrze wyborców. Zmiany rejestru wyborców możesz dokonać w urzędzie gminy (miasta) odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz zagłosować. Dokumenty można wypełnić również online poprzez profil zaufany. Czas na dokonanie formalności mija 8 października.
  • Drugi sposób to dopisanie się do spisu wyborców tylko na wybory do sejmu i senatu 2019. Możesz dokonać tego, wypełniając odpowiednie dokumenty w urzędzie gminy odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz zagłosować lub online. Przez internet formalności można dopełnić za pośrednictwem profilu zaufanego lub e-dowodu. W przypadku dopisania do spisu wyborców, ostateczny termin dopełnienia formalności mija 8 października.
  • Trzecia opcja na głosowanie poza miejscem zameldowania to uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument każdy może uzyskać w urzędzie gminy w miejscu zameldowania. Dokument zostanie wystawiony "od ręki". Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 11 października. Warto pamiętać, że w razie zgubienia lub zniszczenia zaświadczenia urząd nie wystawi duplikatu.

Jesienne wybory. Jak zagłosować przez pełnomocnika lub korespondencyjnie?

Osoby niepełnosprawne mogą oddać głos korespondencyjnie. Wniosek o głosowanie korespondencyjne należy złożyć najpóźniej 15. dni przed dniem wyborów, czyli do 30 września.

Osoby starsze, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat oraz niepełnosprawni mogą oddać głos przez pośrednika. Odpowiednie dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy (lub miasta) najpóźniej 4 października.

dh31ljn

Podziel się opinią

Share

dh31ljn

dh31ljn
Więcej tematów