Trwa ładowanie...
d2xbjbv

Wybory parlamentarne 2019. Grzegorz Schetyna: przywrócimy elementarną sprawiedliwość

Lider Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział na konferencji prasowej zniesienie tzw. ustawy dezubekizacyjnej. - Przywrócimy elementarną sprawiedliwość - stwierdził.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lider Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział zniesienie tzw. ustawy dezubekizacyjnej
Lider Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna zapowiedział zniesienie tzw. ustawy dezubekizacyjnej (facebook.com)
d2xbjbv

- Chcemy powiedzieć kilka słów o ustawie dyskryminacyjnej, która została wprowadzona 16 grudnia 2016 roku, w bardzo dramatycznych okolicznościach, w Sali Kolumnowej, gdzie jak już wiemy, nie było kworum - mówił Schetyna. - Jej efektem było odebranie emerytur ponad 45 tys. ludzi. Ludziom służb, którzy zasłużyli się naszemu państwu, którzy pracowali dla wolnej Polski. Ludzie ci zostali wówczas skrzywdzeni przez parlamentarną większość - tłumaczył lider KO.

Zobacz także: Rząd PiS przegrał proces. MSWiA musi przywrócić emeryturę

Przypomnijmy, że przyjęta w 2016 r. ustawa dezubekizacyjna obniżyła do poziomu emerytury minimalnej świadczenia (około 900 zł netto) nie tylko byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa, ale także osobom, które ze służbami PRL miały do czynienia jedynie przez kilka miesięcy, by przez kolejnych kilkanaście służyć III RP. Są wśród nich i oficerowie, którzy w 1990 r. ewakuowali Amerykanów z Iraku, jak i policjanci czy BOR-owcy.

d2xbjbv

- Wprowadzenie tej ustawy wiązało się z ludzkimi krzywdami, z wieloma samobójstwami, o których państwo wiecie - mówił Schetyna. - Uważamy, tak jak mówiliśmy o tym w 2018 roku, gdy prezentowaliśmy projekt obywatelskiej ustawy, który miał i ma przywrócić elementarną sprawiedliwość, że po wygranych wyborach przywrócimy stan sprzed 2016 roku - zapowiedział lider KO.

Zobacz także: Wdowy po Czesławie Kiszczaku nie objęła dezubekizacja. MON tłumaczy, dlaczego

Schetyna przypomniał, że w roku 90, jako członek demokratycznej opozycji, brał udział w procesie weryfikacyjnym pracowników służb mundurowych. - Część z nich nie poddała się weryfikacji, część została zweryfikowana negatywnie. My mówimy o tych, którzy przeszli pozytywnie tę weryfikację, pracowali dla wolnej Polski - podkreślił przewodniczący PO. - Ci wszyscy ludzie zostali skrzywdzeni. Chcę dzisiaj jeszcze raz wyraźnie powiedzieć: przywrócimy sytuację sprzed ustawy dyskryminacyjnej. Ci, którzy zostali skrzywdzeni - dostaną moralne i polityczne zadośćuczynienie - zadeklarował.

d2xbjbv

Podziel się opinią

Share

d2xbjbv

d2xbjbv
d2xbjbv
Więcej tematów