Trwa ładowanie...

Rząd PiS przegrał proces. MSWiA musi przywrócić emeryturę

Były funkcjonariusz SB wygrał proces w sprawie obcięcia emerytury na mocy ustawy dezubekizacyjnej. "Świadczenia będą przywrócone" – zapewnia minister Joachim Brudziński.

Share
Rząd PiS przegrał proces. MSWiA musi przywrócić emeryturę
Źródło: PAP, fot: Jacek Bednarczyk
d28g93q

Wyrok Sądu Okręgowego Wydział Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie zapadł 4 marca. Sprawę opisuje wyborcza.pl. Jak wynika z orzeczenia sądu, przewodnicząca składu Jolanta Lewandowska uchyliła decyzję Zakładu Emerytalnego MSWiA o zmniejszeniu emerytury byłemu funkcjonariuszowi Augustynowi Skitkowi i nakazała przywrócić mu pełne świadczenie.

Jak informuje portal, Augustyn Skitek jako funkcjonariusz SB współpracował w latach 80. w Gorzowie z "Solidarnością" i Kościołem, wynosząc najbardziej tajne dokumenty bezpieki. Dzięki niemu udało się uniknąć aresztowania wielu opozycjonistów.

Do wyroku odniósł się szef MSWiA. "Zawsze ilekroć w toku postępowania sądowego lub odwoławczego w MSWiA zostaną przedstawione dokumenty i fakty opisujące podobne okoliczności jak w tym przypadku (np. współpraca z opozycją) to naturalne, że świadczenia będą przywrócone." – napisał na Twitterze Joachim Brudziński.

Skargi na obcięcie emerytur w ramach ustawy dezubekizacyjnej złożyło już niemal 30 tys. osób. W Sądzie Okręgowym w Warszawie stworzono specjalną sekcję zajmująca się odwołaniami. Ponad 6,5 tys. skarg zostało zawieszonych. Wszystko przez to, że w jednej ze spraw sąd skierował pytanie związane z ustawą do Trybunału Konstytucyjnego.

d28g93q

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zatrzymanie podejrzanego o porwanie 3-letniej Amelki

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d28g93q

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28g93q
d28g93q
Więcej tematów