Trwa ładowanie...
d34s41p

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie poza miejscem zameldowania i przez pośrednika. Ostatnie dni na załatwienie formalności

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. Chcesz zagłosować poza miejscem zamieszkania lub przez pośrednika? Spiesz się, niektóre terminy upływają już dzisiaj.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zamieszkania i przez pośrednika? (iStock.com)
d34s41p

Kiedy wybory parlamentarne 2019? Jak głosować?

Prezydent Andrzej Duda w sierpniu wydał rozporządzenie, w którym zarządził, że wybory parlamentarne 2019 zostaną przeprowadzone w niedzielę 13 października. Tego dnia wyborcy w całym kraju udadzą się do urn, żeby wybrać 100 senatorów i 460 posłów na 4-letnią kadencję.

Udział w wyborach będą mogli wziąć wszyscy obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18. rok życia. Zgodnie z polskim prawem głosować nie mogą osoby ubezwłasnowolnione i pozbawione praw wyborczych.

d34s41p

Jak głosować w wyborach do Sejmu i Senatu? Procedura jest bardzo prosta. W dniu wyborów należy udać się do lokalu wyborczego odpowiedniego dla miejsca zameldowania. Adres swojego lokalu wyborczego może sprawdzić na stronie wybory.gov.pl w zakładce "wyszukiwarka obwodów". W lokalu trzeba będzie przedstawić dokument tożsamości w celu odebrania karty do głosowania. Na karcie należy wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

W dniu wyborów nie wszyscy będą mogli oddać głos w swoim lokalu wyborczym. Jak zatem głosować poza miejscem zamieszkania i zameldowania? Są na to trzy sposoby:

  • Najłatwiejszy sposób to uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument wydaje każdy urząd gminy (miasta) odpowiedni dla miejsca zameldowania. Dokument zostanie wystawiony "od ręki". Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 11 października. Warto pamiętać, że w razie zgubienia lub zniszczenia zaświadczenia urząd nie wystawi duplikatu.
  • Opcja nr 2 to dopisanie się do spisu wyborców tylko na wybory parlamentarne. Można tego dokonać, wypełniając dokumenty w urzędzie gminy lub miasta odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz oddać głos w dniu wyborów. Formalności można załatwić również online przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Do spisu wyborców można dopisywać się do 8 października.
  • Jeżeli od dawna przebywasz poza miejscem zameldowania, możesz dopisać się na stałe do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania. Zmiany rejestru wyborców dokonuje się w urzędzie gminy (miasta) odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz głosować. Dokumenty można wypełnić również online, przy użyciu profilu zaufanego. Czas na dopisanie się do rejestru wyborców mija 8 października. Warto pamiętać, że można znajdować się tylko w jednym rejestrze wyborców.
d34s41p

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak zagłosować przez pełnomocnika?

Osoby starsze, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą oddać głos przez pośrednika. Odpowiednie dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy (lub miasta) najpóźniej 4 października.

Wybory parlamentarne 2019. Jadwiga Staniszkis mówi, na kogo zagłosuje

d34s41p

Podziel się opinią

Share

d34s41p

d34s41p
Więcej tematów