Trwa ładowanie...

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie poza miejscem zameldowania i przez pośrednika. Ostatnie dni na załatwienie formalności

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w niedzielę 13 października. Chcesz zagłosować poza miejscem zamieszkania lub przez pośrednika? Spiesz się, niektóre terminy upływają już dzisiaj.

Wybory parlamentarne 2019. Głosowanie poza miejscem zameldowania i przez pośrednika. Ostatnie dni na załatwienie formalnościŹródło: iStock.com
d57jdl2
d57jdl2

Kiedy wybory parlamentarne 2019? Jak głosować?

Prezydent Andrzej Duda w sierpniu wydał rozporządzenie, w którym zarządził, że wybory parlamentarne 2019 zostaną przeprowadzone w niedzielę 13 października. Tego dnia wyborcy w całym kraju udadzą się do urn, żeby wybrać 100 senatorów i 460 posłów na 4-letnią kadencję.

Udział w wyborach będą mogli wziąć wszyscy obywatele Polski, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończą 18. rok życia. Zgodnie z polskim prawem głosować nie mogą osoby ubezwłasnowolnione i pozbawione praw wyborczych.

Jak głosować w wyborach do Sejmu i Senatu? Procedura jest bardzo prosta. W dniu wyborów należy udać się do lokalu wyborczego odpowiedniego dla miejsca zameldowania. Adres swojego lokalu wyborczego może sprawdzić na stronie wybory.gov.pl w zakładce "wyszukiwarka obwodów". W lokalu trzeba będzie przedstawić dokument tożsamości w celu odebrania karty do głosowania. Na karcie należy wstawić znak "X" w kratce obok nazwiska jednego kandydata do Sejmu i jednego kandydata do Senatu.

Wybory parlamentarne 2019. Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

W dniu wyborów nie wszyscy będą mogli oddać głos w swoim lokalu wyborczym. Jak zatem głosować poza miejscem zamieszkania i zameldowania? Są na to trzy sposoby:

  • Najłatwiejszy sposób to uzyskanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Taki dokument wydaje każdy urząd gminy (miasta) odpowiedni dla miejsca zameldowania. Dokument zostanie wystawiony "od ręki". Zaświadczenie o prawie do głosowania można uzyskać do 11 października. Warto pamiętać, że w razie zgubienia lub zniszczenia zaświadczenia urząd nie wystawi duplikatu.
  • Opcja nr 2 to dopisanie się do spisu wyborców tylko na wybory parlamentarne. Można tego dokonać, wypełniając dokumenty w urzędzie gminy lub miasta odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz oddać głos w dniu wyborów. Formalności można załatwić również online przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu. Do spisu wyborców można dopisywać się do 8 października.
  • Jeżeli od dawna przebywasz poza miejscem zameldowania, możesz dopisać się na stałe do rejestru wyborców w miejscu zamieszkania. Zmiany rejestru wyborców dokonuje się w urzędzie gminy (miasta) odpowiednim dla miejsca, w którym chcesz głosować. Dokumenty można wypełnić również online, przy użyciu profilu zaufanego. Czas na dopisanie się do rejestru wyborców mija 8 października. Warto pamiętać, że można znajdować się tylko w jednym rejestrze wyborców.
d57jdl2

Wybory do Sejmu i Senatu 2019. Jak zagłosować przez pełnomocnika?

Osoby starsze, które najpóźniej w dniu wyborów kończą 75 lat oraz osoby z niepełnosprawnościami mogą oddać głos przez pośrednika. Odpowiednie dokumenty należy złożyć w urzędzie gminy (lub miasta) najpóźniej 4 października.

Wybory parlamentarne 2019. Jadwiga Staniszkis mówi, na kogo zagłosuje

d57jdl2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d57jdl2
Więcej tematów